Zielone jabłka – Ceny Mutsu i innych mniej popularnych odmian

Zielone jabłka nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością jak te o wyrazistej czerwonej lub żółtej barwie. Jednak są na nie amatorzy. Na świecie jedną na najpopularniejszych odmian jabłek o zielonej skórce jest Granny Smith. Odmiana ta jest niemalże tak zakorzeniona w świadomości klientów do określenia zielonych jabłek jak adidasy do określenia butów sportowych.

Na polskim rynku zielone jabłka odmiany Granny Smith pochodzą wyłącznie z importu. Dzieje się tak dlatego, że odmiana ta wymaga długiego okresu wegetacji. Ponadto jest wrażliwa na mrozy. I choć uprawa tej odmiany w Polsce jest możliwa w miejscach o najdłuższym okresie wegetacji, to jednak wyprodukowane owoce nie osiągają właściwej dojrzałości i nie mają takich właściwości jak owoce z importu. Jednak nie wszystko stracone, ponieważ w Polsce produkuje się zielone jabłka innych odmian, wśród których najpopularniejsza jest Mutsu.

Zielone jabłka Granny Smith

Jabłka Granny Smith można obecnie kupić w niektórych sieciach handlowych. Przykładowo w Kauflandzie można kupić jabłka tej odmiany w cenie 7,99 zł/kg.

Zielone jabłka

Zielone jabłka odmiany Granny Smith są bardzo popularne

fot. Adobe Stock

To cena wyraźnie wyższa od tej, w jakiej można kupić je np. na Słowacji, w Tesco. Tam oferuje się je po 6,39 zł/kg. Z kolei w Berlinie jabłka tej odmiany wyprodukowane we Włoszech, można kupić (w przeliczeniu) w cenie od 5,52 do 6,90 zł/kg. W Monachium włoskie Granny Smith kosztują od 5,98 do 6,44 zł/kg. Z kolei Francuskie są w cenie od 6,44 do 7,36 zł/kg. Podobną wartość ta odmiana osiąga w Marsylii. Konwencjonalne owoce tej odmiany sprzedaje się w Lionie po 6,44–8,05 zł/kg, zaś ekologiczne po 10,13–11,05 zł/kg. W Rungis Granny Smith kosztuje 5,75–7,36 zł/kg. W Nantes drobne owoce (150–180 g) oferuje się w cenie od 5,52 do 6,44. Większe (170–220 g) można kupić po 6,44 do 7,82 zł/kg.

Na rynkach wschodnich zielone jabłka Granny Smith można kupić w Mołdawii w hurcie po średnio 1,73 zł/kg, w Gruzji po 2,64 zł/kg, zaś w Rosji po 3,08 zł/kg. Z kolie w Uzbekistanie oferuje się je średnio po 5,32 zł/kg.

Cena jabłka Mutsu

Alternatywą dla importowanych jabłek Granny Smith mogą być zielone jabłka polskie. Najlepszym przykładem jest Mutsu, które w krajowym handlu detalicznym można obecnie kupić np. w Biedronce po 3,99 zł/kg. Nieco mniej można za nie zapłacić na targowiskach, gdzie za duże, ładnie wybarwione, choć lekko zarumienione owoce trzeba zapłacić 3 zł/kg.

Mutsu jest też dostępne na niektórych rynkach hurtowych. Przykładowo na Elizówce oferowane jest w cenie od 1,47 do 2,00 zł/kg.

Inne zielone jabłka w ofercie

Do jabłek o podstawowej zielonej skórce można też zaliczyć niewybarwiony Golden Delicious. Obecnie sprzedaje się go w Lidlu po 2,99 zł/kg. Mały, słabo wybarwiony na żółto Golden można kupić na targowiskach po 2 zł/kg, podczas gdy duże owoce, już wybarwione na złoto sprzedaje się po 3 zł/kg. Na rynkach hurtowych Goldena można kupić już od złotówki za kilogram

Zielone jabłka Golden Delicious oferuje się też w słowackim Tesco – w dwukilowych torebkach po 1,99 € (1 €/kg).

Zielone jabłka na targowiskach

Na lokalnych targowiskach poza jabłkami Mutsu można bez problemu kupić Antonówkę, sprzedawaną tuż przed świętami po 3 zł/kg. Z kolei niszowe Gold Milenium już się skończyło, choć można było je kupić jeszcze na początku grudnia u jednego z lokalnych producentów w okolicach Skierniewic po 3,00–3,50 zł/kg. Polska odmiana Chopin dopiero wchodzi na rynek i jeszcze nie pojawiła się w szerszej sprzedaży.

Ponadto z zielonkawych jabłek na lokalnych targowiskach można bez problemu kupić też Renety – Złotą i Szarą a nawet Boskoopa.

Niestety zielone jabłka w Polsce nie mają bogatej reprezentacji. Klienci nie przekonali się jeszcze do takich owoców, choć hodowcy oferują kilka ciekawych odmian jabłek o zielonej i zielonożółtej skórce. Ponadto w testach są też rodzime klony hodowlane, które jeśli okażą się wartościowe, to też trafią do produkcji. Ciekawe są również odmiany zagraniczne. Mimo iż panujące w Polsce warunki nie sprzyjają ich prawidłowemu rozwojowi. Przykładowo zielona odmiana Smeralda uprawiana w Polsce pokrywa się łososiowym rumieńcem. Dlatego niestety może okazać się, że dobrej jakości zielone jabłka dla smakoszy będziemy musieli sprowadzać z zagranicy.

źródła: www.fresh-market.pl, www.east-fruit.com, www.itesco.sk

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *