Zdrowa żywność. Kontrowersyjny system znakowania

Zdrowa żywność to jeden z tematów, który od kilku lat szczególnie często pojawia się w przestrzeni publicznej. Marki, znane twarze zachęcają nas do lepszego odżywiania się i kupowania produktów naturalnych i ekologicznych. Wprowadza się różne systemy znakowania produktów, w celu ułatwienia wyboru. Ale czy te oznaczenia są obiektywne? Sprawdźmy.

Rynek zdrowej żywności wciąż się rozrasta i zmienia. Niektórzy producenci ostatnimi czasy zaczęli oznaczać swoje produkty nie tylko certyfikatami eko, bio czy jeszcze innymi, ale po prostu dzielić żywność na dobrą, ekologiczną i niedobrą, bo nieekologiczną. Podobnie działa oznaczenie zużycia energii w sprzętach RTV i AGD. Jednakże system zastosowany w żywności, czyli Nutri-score ma chyba jednak poważne wady. Zdrowa żywność oznaczana zgodnie z założeniami tego systemu budzić może wiele zastrzeżeń i kontrowersji.

Czym jest system Nutri-score?

Sam pomysł z oddzielaniem żywności zdrowej od niezdrowej wydaje się być co do zasady słuszny. Wiele do życzenia pozostawia jednak sposób jego wykonania.

System Nutri-score oparto na tzw. identyfikacji traffic-lights. Od litery A do E oraz kolorów ciemnozielonego do czerwonego. Te produkty, które oznaczono literą A i kolorem ciemnozielonym to po prostu zdrowa żywność, korzystna dla diety człowieka. Przeciwieństwo stanowią litera E oraz kolor czerwony.

Można by więc pomyśleć, że system jest bardzo klarowny, oznakowanie czytelne i jasne wizualnie. Klienci mają teraz podane na tacy, które produkty są warte zachodu, a nad którymi można się zastanawiać. Jednakże czy model ten w istocie jest tak doskonały?

Zdrowa żywność w oznakowaniu wg systemu Nutri-score

Stowarzyszenie Sady Grójeckie podjęło inicjatywę, w ramach której zobowiązało się do przetestowania systemu Nutri-score. Wyniki były cokolwiek zaskakujące.

Okazało się, iż po wprowadzeniu do systemu wartości odżywczych znanego napoju gazowanego w wersji light oraz jednego świeżego jabłka obydwa produkty uzyskały notę B i kolor jasnozielony, a więc bardzo wysokie.  Taki wynik można uznać za co najmniej absurdalny. To pokazuje, że system Nutri-score może wprowadzać w błąd. Niekoniecznie da nam odpowiedź, czy dany produkt to faktycznie „zdrowa żywność”.

Jak rozpoznać zdrową żywność — czym się kierować?

zdrowa żywność

Zdrowa żywność wg systemu Nutri-score to znak równości między napojem gazowanym w wersji light i naturalnym sokiem jabłkowym

fot. Adobe Stock

Jeszcze bardziej zaskakujące wyniki uzyskali Eksperci Krajowej Unii Producentów Soków. Ten sam napój gazowany porównali oni z naturalnym sokiem jabłkowym. Drugi z produktów uzyskał jednoznacznie gorszą notę, co można już określić po prostu jako śmieszne.

Według ekspertów ze Stowarzyszenia Sady Grójeckie system Nutri-score nie tylko nie pomoże w ocenie, czy dany produkt to zdrowa żywność, ale po prostu całkowicie wypaczy klasyfikację.

Zdrowa żywność narzędziem walki producentów

Krajowa Unia Producentów Soków oceniła, że system Nutri-score służy po prostu jako element przepychanki konkurencyjnej pomiędzy dużymi graczami na rynku żywności. Nie będzie to miało nic wspólnego z dbaniem o konsumentów.

Trudno nie zgodzić się z faktem, że zdrowa dieta to przede wszystkim korzystanie z porad profesjonalistów oraz ustalenie własnej ścieżki żywieniowej dostosowanej do naszego ciała. Oznaczenie kilku produktów jakimiś tam kolorami z pewnością nam w tym nie pomoże.

Zdrowa żywność określana za pomocą systemu Nutri-score budzi kontrowersje nie tylko w Polsce, ale też takich krajach jak chociażby Grecja czy Włochy. Dość powiedzieć, że mechanizm uznał ser roquefort za jedzenie z kategorii „śmieciowych”.

Jak więc powinni się zachowywać prości, zwykli zjadacze chleba przy wyborze codziennych produktów? A no, czytajmy etykiety i po prostu kierujmy się zdrowym rozsądkiem. To zawsze działa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *