Zbiory śliwek w Holandii rozczarowujące? Sprawdź!

Zbiory śliwek w Holandii ruszyły. Zainicjowała je firma B&B Fruit, która rozpoczęła od zbiorów odmian klubowych. Właściwe „żniwa” rozpoczną się za to pod koniec przyszłego tygodnia. Tegoroczne wolumeny śliwek są mało optymistyczne. Z czego to wynika? Sprawdźmy!

Tegoroczne zbiory śliwek w Holandii rozpoczęły się od odmian klubowych, po których nastąpią już pełne zbiory. Obecnie można już jednak stwierdzić, że tegoroczne wolumeny śliwek będą rozczarowująco niskie.

Zbiory śliwek w Holandii obniżone przez mróz

Tegoroczne wolumeny śliwek zapowiadają się mało optymistycznie z powodu wiosennego mrozu. Temperatura spadła wówczas do -5,-6°C, co wpłynęło niekorzystnie głównie na mutanty odmiany Opal oraz śliwki Reine Victoria.

W 2022 r. na pewno nie uzyskamy pełnych zbiorów, na jakie stać nasze drzewa. Prawdopodobnie będą one stanowić 60%. Natomiast w całym kraju odsetek ten powinien wynieść tylko 40-50% — informuje Marinus Bunt reperezntujący firmę B&B Fruit.

Mimo to Marinus Bunt nie przejmuje się tegorocznym rynkiem zbytu oraz prognozowanymi niskimi wynikami jeśli chodzi o zbiory śliwek w Holandii:

Myślę, że będzie to nieco podzielone. Obecna pogoda i zapotrzebowanie sprzyjają spożyciu śliwek. Poza tym owoce są pyszne. Śliwki miały bowiem dużo słońca — dodaje.

Produkcja śliwek — jakie będą plony w Polsce?

Firma B&B Fruit sprzedaje 85% swoich śliwek detalistom, a 5% hurtowniom. Natomiast pozostała część zebranych owoców trafia na eksport.

Oprócz gospodarstwa w Holandii firma B&B Fruit zarządza również 20-hektarowym sadem w Polsce, w którym produkowane są śliwki na rynek lokalny.

Jak podkreśla Marinus Bunt sprzedaż śliwek rozwija się prawidłowo, jednak obecnie w Polsce panuje susza, która wpływa na plony. Podobnie jak w Holandii, tak i w Polsce pełne zbiory śliwek jeszcze się nie rozpoczęły.

Produkcja śliwek na zaawansowanym poziomie

Firma B&B Fruit należy do jednej z nielicznych, która łączy wszystkie ogniwa produkcji w jednym miejscu. Począwszy od sadzenia drzew, produkcji owoców, sortowania i pakowania, aż po sprzedaż świeżych śliwek, a nawet w razie potrzeby przetwarzanie owoców na soki i musy.

Widzi w nich bowiem świetlaną przyszłość. Owoce są bardzo zdrowe i ich zbyt jest właściwie pewny. A zaletą uprawy jest ekonomia — drzewa nie wymagają bowiem tak intensywnej chociażby ochrony jak inne gatunki sadownicze.


Czytaj również:
Wakacje kredytowe dostępne także dla rolników i sadowników? Sprawdź!

Źródło: Fresh Plaza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *