Uprawa truskawek w rynnach — nowe 20 ha we Włoszech
Uprawa truskawek w rynnach zyskuje coraz większą popularność. Ta metoda produkcji pozwala na szybkie uzyskanie wysokiej jakości, wyrównanych, obfitych plonów owoców przez dłuższy czas w ciągu sezonu. Dodatkowo jako technika wertykalnej produkcji na kilku piętrach staje się coraz powszechniejsza we Włoszech.
Nawet w kilku piętrach może być obecnie prowadzona uprawa truskawek w rynnach.
Uprawa truskawek ze stałą kontrolą warunków
Uprawa truskawek w rynnach szczególnie dobrze sprawdza się w bezglebowym systemie produkcji pod osłonami. Podłoże pod truskawki umieszcza się najczęściej w workach. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjną kontrolę warunków uprawy. W technice tej można stosować kompletne systemy nawadniania i fertygacji, włącznie z recyrkulacją pożywki. Ta uprawa pozwala na łatwy i wygodny zbiór owoców, które zwisają z boków rynien na wysokości klatki piersiowej czy wzroku. Wszystko zależy od liczby pięter i wysokości umocowania rynien. Taki układ umożliwia nawet zbiór maszynowy owoców.
Włoska uprawa truskawek w rynnach
Pomimo dużej niepewności, która charakteryzowała rok 2022, włoska firma Combimetal Carrera pomogła w stworzeniu prawie 20 hektarów bezglebowych upraw truskawek. Wprowadziła ona nowy bezglebowy system uprawy truskawek z trzema regulowanymi okapami. Dzięki temu uzyskano wyniki, jakich się nie spodziewano.
Firma założyła uprawy truskawek w rynnach w różnych regionach Włoch, takich jak Basilicata, Kalabria, Marchia, Sardynia i Apulia, w okresie od kwietnia do października — informuje Rocco Carrera, kierownik produkcji w firmie Combimetal Carrera, twórcy i producenta innowacyjnych systemów do produkcji truskawek.
Jednym z jej klientów było przedsiębiorstwo Nicofruit z Scanzano Jonico (Matera). Dzięki zastosowaniu nowatorskiego systemu uprawy, który składa się z 3 rzędów rynien uprawowych zainstalowanych w odległości 50 cm od siebie, zdecydowanie poprawiły się warunki pracy i wydajność pracowników.
Mamy już kolejne 10 hektarów zaplanowanych na 2023 r. Jednakże wierzymy, że popyt wzrośnie, gdy tylko systemy okażą się produktywne na różnych obszarach. Wysyłając oferty, zapewniamy plantatorów, że możliwy jest zwrot początkowej inwestycji już podczas normalnego sezonu — informuje Rocco Carrera.
Jakie korzyści daje uprawa truskawek w rynnach?

Uprawa truskawek w rynnach pozwala na wyrównany wzrost roślin i ciągłe zbiory przy dywersyfikacji nasadzeń
Uprawa truskawek w rynnach daje wiele korzyści. To przede wszystkim zaoszczędzenie około 40% pracy, przy zachowaniu czystego, łatwego w kontroli szkodników i patogenów środowiska produkcyjnego. Dzięki temu można ograniczyć liczbę koniecznych zabiegów interwencyjnych. Uzyskuje się jednolity wzrost roślin, wysokie i bardzo wyrównane plony w porównaniu do uprawy w glebie. W takich warunkach uprawy do zera zmniejsza się ryzyko uszkodzenia owoców.
Carrera mówi, że „Pracowaliśmy przez pięć lat przed osiągnięciem tego wyniku. Ponieważ nasza firma specjalizuje się w przetwarzaniu i produkcji konstrukcji stalowych, działamy w różnych sektorach. Ale to sektor rolniczy jest jedynym, który przynosi nam ogromną satysfakcję. I nie mam tu na myśli, tylko ekonomicznego punktu widzenia. Chcemy pomóc zmienić sposób pracy ludzi, pomagając zarówno tym, którzy prowadzą firmy, jak i tym, którzy w nich pracują.”
Jednolite plony truskawek w uprawach na rynnach
Reasumując, uprawa truskawek w rynnach pod osłonami jest przyszłością w produkcji wysokiej jakości truskawek deserowych. W połączeniu z nowymi włoskimi odmianami, które owocują już w 6 tygodni po posadzeniu, można skrócić czas zwrotu nakładów poniesionych na inwestycję.
Ponadto wertykalna uprawa truskawek w rynnach na kilku piętrach pozwala na uzyskiwanie ciągłych zbiorów przez kilka tygodni. Możliwe jest oczywiście jednorazowe nasadzenie lub rozłożenie nasadzenia w czasie. Efektem tego jest rozciągnięcie owocowania. Przy czym ten drugi sposób jest o tyle kłopotliwy, że wymaga różnych składów pożywki dysponowanej do różnych pięter uprawy. Dlatego łatwiejsze jest zróżnicowanie nasadzeń w różnych obiektach. Za to w poszczególnych łatwiej uprawiać rośliny z jednolitego nasadzenia pod względem terminu.
Źródło: freshplaza.com