Tanie jabłka Jonagold i Elstar sprzedają się najlepiej w Niderlandach

Jabłka Jonagold oraz Elstar oferowane w sklepach w Holandii zyskały w tym sezonie dużo na popularności. Jest to jednakże skutek ubożejącego społeczeństwa, które z powodu wzrostu cen żywności musi sięgać po tańsze produkty. Jak w takim środowisku radzą sobie holenderscy sadownicy?

Inflacja w Niderlandach przyczyniła się do tego, że dużym popytem cieszą się tanie towary żywnościowe, w tym tanie jabłka Jonagold i Elstar. Na dużo dalszy plan schodzą w zakupach jabłka klubowe.

Ciemne chmury nad rynkiem jabłek w połowie sezonu

Obecnie europejski rynek jabłek przeżywa trudne chwile. W połowie sezonu nastroje w Holandii i Belgii są dość ponure. Jednakże zdaniem sadownika Dirka-Jana Luttervelda, widać już światełko na końcu tunelu, które zapowiada możliwą poprawę sytuacji. Prowadzący firmę Van Lutterveld Fruit sadownik informuje:

Nie ma zbyt wielu odpowiednich jabłek na drugą część sezonu. Tak więc nie wszystko widać w ciemnych barwach. Fala może się odwrócić tak po prostu.

Dirk-Jan Lutterveld produkuje jabłka, gruszki i czereśnie wraz ze swoim rodzeństwem i rodzicami. Ich firma sadownicza oferuje głównie jabłka Elstar i Jonagold, ale uprawia również odmiany klubowe, m.in. gruszki Xenia. Jednakże jego zdaniem sadownictwo nie jest prostym kawałkiem chleba, ba, wręcz przeciwnie, wszędzie pojawiają się jakieś „jeśli” i „ale”.

Zbiory w tym sezonie były doskonałe. Mamy szczęście, że jesteśmy ulokowani pomiędzy dwoma głównymi rzekami. W związku z tym mamy mnóstwo dostępnej wody do nawadniania, jak również do ochrony przeciwko uszkodzeniom słonecznym. Jednakże w tym sezonie wszystko podrożało. Sadowników dotknęły szczególnie koszty środków ochrony roślin i nawozów, a także przechowywania w chłodniach. Sektor jabłek i gruszek nigdy nie był wyjątkowo dochodowy, ale przy obecnych kosztach z pewnością pojawią się straty — mówi Dirk-Jan.

Ceny jabłek bez zmian

Dodajmy do tego wzrost cen wszystkiego w sklepach z wyjątkiem dwóch produktów. Jednym z nich są jabłka. Wtedy widać, że mamy jeszcze trochę do zrobienia. Prędzej czy później musimy coś dodać, aby utrzymać się na rynku. Po prostu nie ma innego sposobu.

Czy rozwiązanie leży w podniesieniu cen w supermarketach?

To mogłoby pomóc. Ale to nie znaczy, że cena musi się podwoić. Dodanie 0,20 euro nie będzie miało wielkiego wpływu na konsumentów, ale dla nas to wielka różnica — mówi Dirk-Jan.

Jabłka Jonagold bez oprysków — zdrowe, ale czy dostępne dla wszystkich?

Kolejnym „jeśli”, według sadownika, jest stosowanie środków ochrony roślin. A raczej ograniczenia w ich stosowaniu.

Jeśli to, czego naprawdę chcą niektórzy ludzie odnośnie do ograniczenia środków ochrony roślin, stanie się faktem, pojawią się inne problemy. Obecnie inflacje napędzają głównie koszty energii. Jeśli jednak wszystkie rozwiązania dotyczące ograniczenia stosowania ś.o.r. zostałyby wdrożone, to myślę, że produkcja spadnie do tego stopnia, że pojawi się inflacja związana z kosztami żywności. Dziesięcioprocentowy spadek produkcji równa się 20% wzrostowi cen towarów. A w niektórych przypadkach produkcja może łatwo spaść o połowę. Wtedy mówimy o bardzo różnych cenach, co nie będzie korzystne dla nikogo — wyjaśnia Dirk-Jan.

Supermarkety zamawiają tańsze jabłka Jonagold i Elstar na potęgę

Sadownik jest jednak optymistą co do reszty sezonu.

Rynek jabłek jest trudny, jednakże nie jestem aż tak negatywnie nastawiony. Sprzedaż jabłek w tym sezonie była ogólnie dobra, a supermarkety zmieniają wolumeny zamówień. Ponadto istnieje trend, że tańsze jabłka Jonagold czy Elstar, sprzedają się łatwiej niż droższe odmiany. To, oczywiście, ma sens, gdy ludzie mają mniej pieniędzy do wydania. Ponadto wyraźnie rośnie świadomość dotycząca zdrowych, lokalnych produktów — kontynuuje Van Luttervled.

W drugiej połowie sezonu podaż jabłek na rynku w Niderlandach będzie więc prawdopodobnie znacznie mniejsza. Ze względu na koszty, tamtejsi sadownicy przechowują głównie jabłka dobrej jakości. Spodziewają się bowiem, że lokalny rynek w większości je zagospodaruje.

Nie tylko jabłka Jonagold, ale też czereśnie i gruszki

Van Lutterveld Fruit było pierwotnie gospodarstwem o mieszanej produkcji, założonej przez pradziadka Dirk-Jana. Było ono przekazywane przez pokolenia.

Mój ojciec zdecydował, że przestanie hodować bydło. Pamiętam, że tak powiem, że żyliśmy wśród krów. Ale mój ojciec nie był szczęśliwy. Postanowił postawić na uprawę jabłoni, grusz, czereśni i śliw — mówi Dirk-Jan.

Śliwki w końcu zniknęły, a uprawa czereśni zmieniła formę z drzew wysokopiennych na niskie, uprawiane pod osłonami. „To jednak czysto poboczna uprawa, bo czereśnie są bardzo ryzykowne, ponieważ są one bardzo zależne od pogody” – wyjaśnia plantator. Gruszki – na które w tym roku sezon jest lepszy niż na jabłka — pozostały.

„Gruszki do tej pory sprzedawały się naprawdę dobrze. Popyt był duży, a ludzie już regularnie pytają o dostępność. Rynek gruszki jest zupełnie inny niż jabłka. Jabłka Jonagold czy innych odmian trafiają głównie na rynek lokalny, gruszki trafiają wszędzie. To zawsze jest duży eksport i ten popyt naprawdę się podnosi.”

Usprawnienia z systemem GOtrack

Dirk-Jan generalnie widzi przyszłość dla uprawy owoców najwyższej jakości, pomimo obecnych wyzwań. Jedną rzeczą, z którą Van Lutterveld Fruit musi sobie poradzić w dzisiejszych czasach jest siła robocza. Jednakże w tym sezonie nie było to szczególnie problematyczne, ponieważ coraz więcej pracowników podejmowało pracę. Ale korzysta on też w usprawnień, jakie daje automatyzacja:

„To co nam pomaga, to system GOtrack. Uwielbiamy ten samojezdny system, w którym ciągnik jeździ po sadzie bezobsługowo. Trzeba tylko raz pokazać trasę i to, co musi zrobić. Potem GOtrack w kółko powtarza to samo. Dokładnie tak samo lub jeśli chcesz, z inną prędkością, obrotami, wypływem cieczy roboczej itp. To oszczędza zasoby i koszty pracy. A obecnie można dostać na system dofinansowane, które niewątpliwie jest atrakcyjne w tych czasach” — podsumowuje Dirk-Jan.

Źródło: freshplaza.com

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *