Jak skutecznie nawozić sady wiśniowe?
W sadach, w których plonowanie zapowiada się na wysokim poziomie, warto zadbać o dobrą jakość owoców. Jednym z zabiegów wpływających na wysokie plonowanie i dobrą jakość owoców jest nawożenie. Dostarcza ono roślinom niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju składników pokarmowych. Jak skutecznie nawozić sady wiśniowe, aby osiągnąć wysokie plony?
O sadach wiśniowych
Nawożenie powinno być stosowane w odpowiedniej dawce, terminie i formie. Warunki klimatyczne są również ważnym czynnikiem, gdyż powodują rejonizację upraw. Najbardziej niebezpieczne są niskie temperatury zimą i przymrozki wiosną. Główna masa korzeni wiśni zalega na głębokości 15-60 cm. Drzewa owocowe swoje korzenie mają stosunkowo płytko, dopiero z czasem ich część zalega głębiej w ziemi. Wiśnia charakteryzuje się małymi wymaganiami co do wody.
Prawidłowe nawożenie należy rozpocząć jeszcze przed założeniem sadu.
Wiśnie wymagają gleby o dużej zawartości próchnicy i strukturalnej. Nie lubią gleby ciężkiej, ani lekkiej. Ze względu na wymagania cieplne oraz wodne sady powinny być zakładane na równym terenie bądź lekko nachylonym. Unikać natomiast powinno się terenów, gdzie występują zagłębienia ze względu na zastoiska mrozowe. Jak skutecznie nawozić sady wiśniowe? Prawidłowe nawożenie należy rozpocząć jeszcze przed założeniem sadu, bo wtedy można zapewnić prawidłowy odczyn gleby. Jeśli jest on niewłaściwy, wówczas może przyczynić się do nieodpowiedniego pobierania składników pokarmowych. Można to zauważyć podczas wegetacji, gdy pojawiają się oznaki niedoboru składników na liściach i owocach. Optymalne pH dla wiśni to 6,5-7. Pomocna do tego jest analiza gleby, która określi odczyn. W zależności od pH dobiera się odpowiednią ilość wapna podczas wapnowania.
Jak skutecznie nawozić sady wiśniowe przed posadzeniem i założeniem sadu
Nawożenie młodego sadu w dużej mierze opiera się na nawożeniu azotem.
Przed założeniem sadu glebę nawozi się obornikiem lub kompostem. Obornik stosuje się w dawce 40 t/ha, a kompost – 60 t/ha. Jeśli wykonana została analiza chemiczna gleby, wówczas stosuje się nawożenie mineralne. Nawozy organiczne i mineralne przekopuje się na głębokość ok. 30 cm na okres 2 miesięcy przed sadzeniem na jesieni i ok. 2 tygodnie przed sadzeniem na wiosnę.
Nawożenie młodego sadu w dużej mierze opiera się na nawożeniu azotem. Takie nawozy wysiewa się pod każde drzewko w dawce 10-20 g N/m2 na powierzchni nieco większej niż korona drzewka. W pierwszym roku nawozy azotowe podaje się w dawce 30 kg N/ha w pasie o szerokości 1 metr. Drugi rok – to dawka ok. 70 kg N/ha w pasie szerokości 1,5 m. Natomiast kolejne lata to nawożenie rzędu 40 kg N/ha w pasie 2 m szerokości. Dawki należy dzielić na wiosenną i po kwitnieniu po połowie. Stosowanie nawozów potasowych powinno odbywać się jesienią. Jeśli analiza chemiczna gleby wykazała duże ilości potasu, nie zaleca się używać tego składnika przez najbliższe 2 lata. Jeśli jest go za mało, wówczas dawka wynosi ok. 100 kg/ha. Należy unikać nawożenia młodego sadu nawozami fosforowymi, jeśli były stosowane podczas zakładania sadu. Nie można też zapominać o fertygacji, czyli podawaniu nawozów wraz z nawodnieniem.
W sadach starszych azot podaje się w dawce 50-80 kg N/ha na całą powierzchnię. Nie stosuje się nadal nawożenia fosforem. Ważne jest utrzymanie właściwego pH gleby. Kwasowy odczyn nie sprzyja pobieraniu przez drzewa makroskładników, sprzyja natomiast pobieraniu mikroskładników. Jednak te pierwsze są dla rośliny bardziej ważne. Co 4 lata powinno się glebę wapnować. Drzewa owocowe pobierają dwukrotnie więcej potasu niż fosforu. W trzecim i czwartym roku zaleca się stosować nie tylko azot, ale również fosfor, potas i magnez na całej powierzchni. Dawka fosforu wynosi 40 kg/ha, a potasu ok. 100 kg/ha.
Nawożenie dolistne sadów wiśniowych
Dokarmianie dolistne jest dużym uzupełnieniem doglebowego, lecz nigdy go nie zastąpi.
Dokarmianie dolistne jest dużym uzupełnieniem doglebowego, lecz nigdy go nie zastąpi. Stosować je można w tym samym czasie, co dokarmianie doglebowe. Takie nawożenie zwiększa zawiązywanie pąków kwiatowych, obniża wrażliwość na wiosenne przymrozki, polepsza jakość owoców oraz ich trwałość. Główny cel nawożenia dolistnego wiśni to jak najszybsze działanie i wykorzystanie wszystkich dostarczonych składników. Takie dokarmianie wykonuje się od wiosny do późnej jesieni, z wyjątkiem okresu kwitnienia drzew. Tym sposobem dostarcza się azot-mocznik o stężeniu 0,5-2%, potas i wapń- przy stężeniu saletry wapniowej 0,5-1%. Bor natomiast stosuje się kilkakrotnie w małych dawkach (50 g B/ha). Dzięki niemu rośliny są bardziej odporne na choroby grzybowe. Po zbiorach, we wrześniu powinno wykonać się oprysk drzew 5% roztworem mocznika. Można taki zabieg powtórzyć w październiku bądź listopadzie. Dzięki takiemu dostarczeniu azotu rośliny pobiorą go poprzez liście i pędy i tym samym będą lepiej rosły i owocowały.
Jak skutecznie nawozić sady wiśniowe? Stosując nawożenie należy zachować umiar, a głównym jego celem jest osiągnięcie wysokiego plonu oraz utrzymanie odpowiedniej kondycji drzew w kolejnych latach.