Truskawki 2022: Jaki będzie sezon? Wywiad z plantatorem

Sezon truskawkowy 2022 za pasem. Od kilku tygodni polscy plantatorzy prześcigają się w spekulacjach: jak będą wyglądać tegoroczne zbiory truskawek? Czego możemy się spodziewać? Co z cenami? Jak duży wpływ na sezon będą miały sytuacja polityczna i ekonomiczna? Pytań jest wiele. A odpowiedzi najlepiej szukać u doświadczonych producentów, którzy na truskawkach naprawdę się znają. Tak jak Grzegorz Kasprzak, plantator ze wsi Budy Liskowskie pod Kaliszem.

Jak będzie wyglądać sezon truskawkowy 2022?

Sezon truskawkowy 2022 nadchodzi

Obecnie na rynku można już kupić truskawki zebrane na polskiej ziemi. Ostatnie słoneczne dni napawają plantatorów nadzieją, że w najbliższym czasie pojawią się truskawki spod włókniny oraz folii perforowanej. Wciąż jednak trzeba być czujnym na różnego rodzaju zagrożenia, jak choćby niespodziewane przymrozki czy gradobicia.

W jaki sposób  najlepiej chronić truskawki, aby być pewnym dobrych zbiorów? Czy w Polsce w ogóle można godnie wyżyć tylko z owoców jagodowych? O te i o wiele innych kwestii zapytaliśmy Pana Grzegorza Kasprzyka ze wsi Budy Liskowskie.

Pan Grzegorz, choć z wykształcenia muzyk — wiolonczelista, uprawą truskawki zajmuje się już od ośmiu lat. W tym czasie dorobił się ponad hektara plantacji. Droga do osiągnięcia takiego areału truskawki nie była łatwa. Jednakże dzięki wsparciu m.in. Jarosława Barszczewskiego, Alberta Zwierzyńskiego oraz – przede wszystkim – Grzegorza Ożarka panu Grzegorzowi wciąż udaje się rozwijać i zdobywać cenne doświadczenie oraz wiedzę. Dużą pomocą wykazuje się również teść.  Jak wygląda uprawa truskawki w Polsce w praktyce? Czy sezon truskawkowy 2022 będzie udany? Zapraszamy na wywiad.

Jaki areał truskawki gwarantuje opłacalność produkcji: w polu bez osłon i pod osłonami, w tunelach wysokich?

Grzegorz Kasprzak: Myślę, że to bardzo ciekawe pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na co nastawiona jest produkcja? Kto jest klientem końcowym? Jakie są cele sprzedażowe? Możemy mieć hektar truskawek bez osłon, pod osłonami czy też w tunelach wysokich, o które naprawdę zadbamy. Sprawimy, że jakość będzie naprawdę na najwyższym poziomie — o czym ma świadczyć zarówno smak aby cieszyć podniebienie, jak i sam

Akcja Truskawki 2022 na plantacji pana Grzegorza Kasprzaka już się rozpoczęła

fot. Grzegorz Kasprzak

wygląd owocu, przyciągający wzrok kupującego. Wtedy będziemy mogli myśleć o bardzo dobrej i satysfakcjonującej cenie oraz lojalnych kupcach. Oni są w stanie nam zaufać, że za każdym razem kupiony owoc będzie równie dobry (budowa zaufania to dla mnie fundament relacji z klientami, których nie mogę zawieść).

Z drugiej strony istnieje opcja rzucenia się na 5, 10 czy 15 hektarów, bez pomysłu na sprzedaż, z podejściem „jakoś to będzie”. Wtedy jednak ciężko jest dopilnować wszystkiego na „TIP TOP” (czy to jeśli chodzi o wietrzenie tuneli, czy odkrywanie włókniny, czy też lustracje lub zabiegi ochrony). Do tego dochodzą czynniki takie jak dobór odmian (a co za tym idzie okres podaży), region w jakim się znajdujemy no i najważniejsze — kto od nas kupi owoce.

Czy regulowanie terminu owocowania – przyspieszanie, opóźnianie przynosi efekt ekonomiczny? 

GK: Myślę, że w obecnej chwili takie regulowanie terminem owocowania może znacznie pomóc w pracach na plantacji. Szczególnie teraz, kiedy jest coraz większy problem z pracownikami. Możemy rozłożyć pracę w czasie, bazując trochę na poprzednich latach. Możemy też starać się celować w okna czasowe, kiedy tej truskawki nie ma jeszcze tyle na rynku i sprzedaż jest nieco ułatwiona, pozwalająca uzyskać lepszą cenę.

Czym kieruje się Pan w wyborze odmian? 

GK: Szukam informacji w Internecie. Ale przede wszystkim — dużo rozmawiam z innymi plantatorami — doradcami, którzy mają styczność z wieloma odmianami w różnych gospodarstwach. Z doświadczenia jednak wiem, że najlepiej jest przetestować odmianę u siebie na polu. Różne regiony (klimat), różna ziemia, bardzo mocno wpływają na smak owocu i niejednokrotnie — na wygląd.

Jakie odmiany Pan uprawia? 

GK: Tutaj jestem dość otwarty na różne nowości. Mam zarówno odmiany włoskie takie jak Aprica, Tea, Alba, jak również polską — Grandarosę (uważana za najsmaczniejszą odmianę przez moich klientów — jak to jedna z klientek powiedziała „SMAK DZIECIŃSTWA”), holenderską Rumbę, Flair. Natomiast nowością tego roku jest także holenderski Twist.

Czy obecna sytuacja na rynku nawozów sprawia trudności w produkcji? Czy miał pan problemy z dostępnością? 

GK: Szczerze przyznam, że zauważyłem braki niektórych nawozów. W najlepszym razie bardzo mocno ograniczoną dostępność. Nie przysporzyło mi to jednak aż tak dużych problemów przy produkcji.

Czym ten sezon produkcyjny różni się od poprzednich?

GK: Niewątpliwie w tym roku, szczególnie w początkowych okresach (już w lutym), wichury nawiedzające Polskę uniemożliwiły mi wczesne naciągnięcie folii na tunele, w których produkcja odbywa się pierwszy rok. Z jednej strony opóźniło to owocowanie, z drugiej strony uchroniło przed zniszczeniami folii czy też nawet konstrukcji, bo i takie przypadki widziałem na forach internetowych. Ludzie mieli wręcz połamane pałąki, pozrywane linki, podartą folię. Z pewnością duży wpływ na ten sezon będzie miała wysoka inflacja, która niestety ale uszczupla portfele każdego z nas, czy to producenta, czy to konsumenta.

Ostatnim czynnikiem jest pogoda. Sezon truskawkowy 2022 prawdopodobnie będzie suchy. Śledząc pogodę co chwilę widziałem zapowiedzi deszczu. Jednak im bliżej daty ich nastąpienia, tym „prognozowania” się bardziej zmieniały, ostatecznie — nie sprawdzały. Obecnie pola wyglądają niczym pustynia. Wszędzie na skutek wiatru (dodatkowo osuszającego grunt) unoszą się tumany kurzu, a deszczu „ani widu, ani słychu”. Z jednej strony, jeśli chodzi o truskawki, to jest to dla mnie jakiś plus, bo mniejsza presja chorób, a nawadnianie posiadam na całej plantacji. Z drugiej jedak strony, poza jagodowymi, mamy również zboża oraz kukurydzę — tam sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie.

Czy jako producent odczuwa Pan problem wynikający z braku pracowników sezonowych? 

GK: Z pewnością jest to problem, który dotyka niejednego z nas (i nie mówię tutaj tylko o rolnictwie). Jednak do tej pory (również na ten rok) nie przewiduję większych problemów odnośnie do pracowników sezonowych oraz zbioru. Mam nadzieję, że się nie przeliczę. Staram się utrzymywać plantację w czystości (na ściółce, bez chwastów). To z pewnością ułatwia pracę osobom zbierającym i pozwala być „bardziej wydajnym” — owoce są lepiej wyeksponowane.

Jak Pan sobie radzi ze zbiorem owoców? 

GK: W miarę możliwości, póki zbierane ilości nie są aż tak duże (początki sezonu oraz końcówka), pracujemy rodzinnie. Muszę się przyznać, nie jestem mistrzem świata w zbieraniu. Dla mnie jest nim moja żona. Wraz ze wzrostem ilości dojrzałych owoców do tej pory pomagały nam też osoby z sąsiedztwa, za co bardzo im dziękuję. Także i w tym roku miałem już telefony z zapytaniami, kiedy można przyjść rwać.

Ile powinna kosztować truskawka z poszczególnych systemów uprawy, także z wyszczególnieniem — deserowa i przemysłowa?

GK: Tutaj szczerze z ręką na sercu powiem, że jeśli chodzi o przemysł, nie liczyłem tego i się nie zastanawiałem. Nigdy nie był to kierunek który chciałem rozwijać. Dla mnie droga wydawała się być dość prosta, a wybór mógł być tylko jeden — deser. Jeżeli chodzi o pytanie ile powinna kosztować truskawka to odpowiem trochę wymijająco. Wracamy tutaj nieco do punktu, który już poruszyliśmy wcześniej. To zależy, kto jest naszym docelowym klientem oraz ile włożymy wysiłku i starań, aby ta truskawka była w klasie premium.


Czytaj też: Koszt produkcji kilograma truskawki deserowej w gruncie — podaje dr Paszko


Niemniej, patrząc na dzisiejsze realia, na to jakie mamy koszty oraz jakie ponosimy ryzyko (czy to przymrozków, czy ulewnych deszczy, czy gradobicia — nigdy nie wiem co nas spotka w sezonie) i to, że chcemy się dalej rozwijać, nie liczyłbym na ceny takie jak w zeszłym roku. Wystarczy już tylko spojrzeć na samą inflację. Ta wynosi już ponad 12%, wg oficjalnych danych (nieoficjalnie znacznie wyższa, co z pewnością każdy, kto robi zakupy, widzi).

Dodatkowo dochodzi nam aspekt wydajności z hektara. Inaczej będzie się to kształtowało u kogoś, kto jest w stanie produkować 30–35

Czy sezon truskawkowy 2022 będzie udany? Na zdjęciu tegoroczne truskawki zebrane na plantacji Grzegorza Kasprzaka

fot. Grzegorz Kasprzak

ton/ha, a zupełnie inaczej jeśli mówimy o wydajności rzędu 15–20 ton/ha. Koszty zabiegu na hektar, czy to ochrony, czy nawożenia, są takie same. Jednakże koszt ten po rozłożeniu kilogramy (wydajność) będzie zdecydowanie różny. Stąd też zaryzykuję stwierdzenie, że przykładowo jednemu rolnikowi będzie się opłacało sprzedawać po 7 zł/kg i będzie jeszcze na tym coś zarabiał. Drugiemu natomiast i 9 zł/kg nie wystarczy, żeby wyjść na zero (oczywiście tutaj mam na myśli grunt — ale ta sama zasada tyczy się każdego systemu uprawy).

Może nie jest to do końca satysfakcjonująca odpowiedź. Jednakże ilość zmiennych, które należałoby przyjąć do liczenia jest naprawdę duża, a jeszcze nie wiemy co nam przyniesie pogoda. Ma ona olbrzymi wpływ na opłacalność.

Ile kosztowała truskawka w ubiegłych latach, a ile dzisiaj z Pana plantacji na starcie sezonu?

GK: Całe szczęście prowadzę sobie zeszyt ze wszystkimi takimi informacjami i jestem w stanie się cofnąć w czasie. Z początków mojej „truskawkowej kariery” owoce zaczynałem sprzedawać w pierwszej  kolejności spod włókniny (wtedy jeszcze nie mieliśmy tuneli). Z reguły przypadało to na ostatni tydzień kwietnia.

  • 2018 (22 maja) — zaczynałem od ceny 10 zł/kg w detalu.
  • Rok 2019 (27 maja) — pierwsza sprzedaż cena 13 zł/kg.
  • 2020 (29 maja) — cena 22 zł/kg.
  • 2021 (25 maja) — pierwsza sprzedaż to 24 zł/kg.
  • Akcję truskawki 2022 rozpocząłem 11 maja (dość późno względem innych plantatorów z racji późno zakładanej folii — choć pierwsza truskawka zjedzona 5 maja) z ceną 30 zł/kg.

Truskawki 2022: Podsumowanie

Jak widać, na sezon truskawkowy 2022 wpływ będą miały różne czynniki, w większości niezależne od plantatorów. Warto więc czytać, dokształcać się i wykorzystywać doświadczenie w praktyce, aby móc zebrać obfity i dorodny plon. W kolejnych dniach będziemy na bieżąco informować o aktualnej sytuacji na rynku truskawek, cenach, wydarzeniach na targach i giełdach. Będziemy również podpowiadać, jak i czym najlepiej chronić truskawkę i dbać o jej prawidłowy wzrost.


Czytaj też:
Ceny truskawek lokalnych wyższe niż przed rokiem
Jakość owoców truskawki i przedłużenie ich trwałości
Kwieciak malinowiec na truskawce — kiedy i czym go zwalczać?
https://sadowniczeabc.pl/ceny-truskawek-w-marcu-2022-jak-sie-ksztaltuja/

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *