Sekator do gałęzi – na co zwracać uwagę podczas zakupu

Zakup sekatora to dla niektórych inwestycja na lata. Tymczasem dla sadowników — narzędzie zużywalne, które służy co najwyżej sezon. To, czy sekator do gałęzi to wyposażenie stałe, czy urządzenie jednosezonowe w dużym stopniu zależy od tego, jaki wybierzemy i kto sekatora używa. Na co więc zwracać uwagę przy jego kupnie?

Osoby niewprawione do sadowniczej pracy, np. pracownicy sezonowi zwykle nie obchodzą się z takim sprzętem jak sekator do gałęzi w sposób troskliwy, a jego zużycie po kilku miesiącach pracy wymaga wymiany urządzenia. Nie warto wówczas inwestować w sprzęt bardzo drogi, którego i tak nie doceni użytkownik. Wybór produktów ze średniej półki wydaje się być wtedy rozsądnym rozwiązaniem.

Sekator do gałęzi sekatorowi nierówny

sekator do gałęzi

Sekator do gałęzi — nożycowy, dwuręczny teleskopowy

fot. Anita Łukawska

Najtańsze rozwiązania dostępne na rynku, czyli sekator do gałęzi za kilkanaście złotych nie całkiem nadaje się do profesjonalnego zastosowania. Dlaczego? Jest mało efektywny, często niezbyt wygodny — niszcząc dłonie pracownika, przez co praca nie może przebiegać szybko i sprawnie.

Co więcej, ostrza słabej jakości łatwo ulegają nadłamaniu, ukruszeniu, stępieniu powodując nierówne cięcie i uszkodzenie drzewka. Wówczas, zamiast ciąć, pracujący skupia się na radzeniu sobie ze sprzętem. To nieefektywne i nieekonomiczne w przypadku profesjonalnego cięcia gałęzi w sadzie.

Nieco inaczej sprawa się ma przy amatorskim zastosowaniu – od czasu do czasu. Umiejętne obchodzenie się z nawet tanim urządzeniem sprawia, że może ono z satysfakcjonującym efektem służyć na dłużej.

Jaki sekator do czego?

Przy kupnie sekatora weźmy pod uwagę, czy w planach mamy cięcie gałęzi obumarłych — czyli suchych, czy może będziemy wycinać część pędów żywych drzew lub krzewów.

sekator do gałęzi

Sekator do cięcia gałęzi — nożycowy na wysięgniku ułatwia cięcie gałęzi znajdujących się na znacznych wysokościach, np. przewodnika na klik

fot. Anita Łukawska

W zależności od przeznaczenia najlepszy sekator do gałęzi suchych to sekator kowadełkowy. Tymczasem przycinanie drzew żywych najlepiej prowadzić sekatorem nożycowym. Zależnie od grubości ciętych konarów dobieramy sekator o maksymalnej średnicy cięcia. Zwykle wystarczy nam sekator do gałęzi 16–18-mm średnicy. Jeśli jednak porwiemy się na cięcie ręcznym sekatorem konarów o grubości kilku centymetrów – nawet najlepsze mogą ulec uszkodzeniu. Do grubszych pędów wybieramy sekatory oburęczne.

 

Dobry sekator do gałęzi, czyli jaki?

Przy wyborze sekatora należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów mających wpływ na efektywność, tempo i jakość pracy z narzędziem.

Jak wybrać sekator do cięcia gałęzi i na co zwracać uwagę wybierając sekator?

  • Sekator do gałęzi przede wszystkim musi być wygodny – ergonomiczny, tak by dobrze/wygodnie leżał w dłoni. Nie powinien powodować odgnieceń, czy pęcherzy u pracującego nim sadownika. Powierzchnie trzymane dłonią nie mogą być śliskie, nawet gdy ręka się lekko spoci czy rękawica nieco namoknie.
  • Sekator do gałęzi nie powinien być także zbyt ciężki – w końcu każdy ruch męczy wtedy dłoń bardziej, niż przy produkcie wykonanym z lekkich materiałów.
  • Pracę ułatwi dobra sprężyna, samoistnie rozwierająca sekator do gałęzi po wykonanym cięciu. Ważne, by była dobrze zamocowana i nie wypadała przy każdym użyciu, co zdarza się w tanich modelach, powodując zacinanie się urządzenia.
  • Sekator powinien mieć także możliwość zablokowania w pozycji zamkniętej. To ważne podczas transportu, czy przemieszczania się z narzędziem po sadzie. Otwarty sekator w kieszeni podczas upadku może wyrządzić krzywdę użytkownikowi.
  • Dużym ułatwieniem prowadzenia prac jest, gdy sekator można doczepić do rzemienia, smyczy, paska – aby był pod ręką, a nie trzeba go było odkładać. To ułatwia przemieszczanie się ze swobodnymi rękami. Nie ma też potrzeby szukania odłożonego na chwilę sprzętu. Zwisa swobodnie przy np. pasku. Na końcu rączki niektórych sekatorów jest otworek, który właśnie umożliwia doczepienie np. smyczy.

Jaki sekator do prac na różnych wysokościach?

Wszechstronność dostępnych sekatorów umożliwia szeroki wybór tego rodzaju sprzętu do poszczególnych zastosowań w sadzie.

  • Jednoręczny sekator wykorzystujemy do usuwania zbędnych pędów znajdujących się w zasięgu ręki, do wysokości ramion (także przy pracy na drabinach czy platformach).
  • Dwuręczny sekator, w tym teleskopowy, ułatwia stojącemu na ziemi użytkownikowi cięcie zbędnych pędów wyżej się znajdujących, niż zasięg ręki.
  • Sekator na wysięgniku, dodatkowo z regulowanym kątem głowicy, umożliwia prowadzenie cięcia pędów znajdujących się na wysokości do 3 m nad ziemią. W takim przypadku operator sprzętu swobodnie może stać na podłożu, nie wspomagając się sankami sadowniczymi, drabiną, itp.

Jakość cięcia sekatorem

Sekator do gałęzi powinien także gwarantować dobre, równe cięcie, więc noże powinny być wykonane z odpowiedniej stali, wytrzymałej i dającej odpowiednią ostrość narzędzia. Ostrze powinno być gładkie i ostre. Specjalne powłoki pokrywające powierzchnię tnącą górnego ostrza czynią ją nieprzywierającą. Podczas cięcia gałęzi, ostrze łatwo się po nich przesuwa, nie pozostając w gałęzi.

Czasem na rynku dostępne są sekatory z wymiennymi ostrzami, gdy jednak ostrza mają cenę zbliżoną do nowego produktu, wymiana ma wątpliwe znaczenie. Po każdym cięciu sekator należy wyczyścić. Wówczas jego trwałość będzie dłuższa. Nie zaszkodzi także dezynfekcja ostrzy, zwłaszcza przy cięciu starych drzew narzędzie dezynfekujemy przy każdym kolejnym drzewku.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *