Prześwietlanie jabłoni w sadach zimą lub wiosną

Jak umożliwić światłu dostęp do wnętrza korony jabłoni w sadach? Po uformowaniu korony sadownik powinien przeprowadzić systematycznie wiosenne prześwietlanie jabłoni. W jaki sposób je wykonać i jakie korzyści osiągnie się tym sposobem dla produkcji jabłek?

Czy konieczne jest prześwietlanie jabłoni w sadach?

Jabłonie w sadzie prawidłowo prowadzone od momentu posadzenia, w kolejnych latach wymagają zdecydowanie mniej pracy przy zabiegach związanych z cięciem. Po zakończeniu formowania koron w sadzie (zazwyczaj po upływie 4–5 lat) wykonujemy wiosenne prześwietlanie jabłoni w sadach. W momencie zaniedbania tego cięcia gałęzie i pędy mogą zagęścić się tak mocno, że dostęp światła do wnętrza korony będzie bardzo utrudniony. Doprowadzi to do spadku plonów i pogorszenia jakości uzyskanych jabłek.

Terminy cięcia prześwietlającego jabłoni w sadach

prześwietlanie jabłoni

Zaniedbane prześwietlanie jabłoni prowadzi do tego, że gałęzie i pędy mogą zagęścić się tak mocno, iż dostęp światła do wnętrza korony będzie bardzo utrudniony

fot. Anita Łukawska

Najodpowiedniejszym terminem cięcia prześwietlającego jest zima (styczeń) lub bardzo wczesna wiosna (marzec, kwiecień). W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych (wysokie ryzyko spadku temperatury do -10°C), cięcie należy wykonać w nieco późniejszym terminie, gdyż mróz mógłby uszkodzić osłabione cięciem jabłonie. Późniejszy termin cięcia jest korzystniejszy, bo osłabia siłę wzrostu drzew. Można je przeprowadzać aż do momentu kwitnienia jabłoni. Przy wykonywaniu zabiegów wiosennego cięcia prześwietlającego należy pamiętać, aby powstałe rany zabezpieczyć farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Jak wykonać wiosenne prześwietlanie jabłoni w sadach?

Cięcie po zakończeniu formowania jabłoni w sadzie opiera się na prześwietlaniu koron. Nieprześwietlana korona ulega nadmiernemu zagęszczaniu, przez co owoce pojawiają się tylko na zewnętrznych jej częściach. Wiosenne prześwietlanie jabłoni w sadach to zabieg mający na celu przerzedzenie zbyt gęsto rosnących pędów w koronie drzewa. Dzięki niemu promienie słoneczne mogą swobodnie dotrzeć do każdej gałęzi, zarówno na obwodzie drzewa, jak i wewnątrz korony. Ponadto przy prześwietlaniu koronie można nadać pożądany przez sadownika kształt, jeśli z różnych przyczyn w pierwszych latach po posadzeniu czynności tej zaniechano. Przy okazji usuwa się gałęzie stare, pozbawione krótkopędów i pąków kwiatowych.

Technika wykonywania cięcia prześwietlającego jabłoni

Podczas cięcia prześwietlającego nie należy skracać gałęzi, gdyż powoduje to przyrosty pędów jednorocznych.

Wiosenne prześwietlanie jabłoni należy wykonać w taki sposób, aby gałęzie nie krzyżowały się ze sobą i nie rosły w kierunku wnętrza korony. Odległość pomiędzy gałęziami powinna uniemożliwiać wzajemne zacienianie się w okresie wegetacji. Podczas cięcia prześwietlającego nie należy skracać gałęzi, gdyż powoduje to przyrosty pędów jednorocznych. Podczas cięcia prześwietlającego jabłoń powinna być węższa górą, niż dołem. Umożliwi to swobodny dostęp słońca do dolnych partii drzewa, co wpłynie korzystnie na wybarwienie owoców. Jeżeli sadownik chce utrzymać stożkowaty kształt korony jabłoni, nie powinien dopuścić do wzrostu pędów w pobliżu wierzchołka drzewa. Z części szczytowej usuwa się pionowe przyrosty, które nie są potrzebne.

Wykonując cięcie prześwietlające, zwracamy również uwagę na dolną część korony jabłoni. Na młodych jabłoniach można pozostawić dolne gałęzie na wysokości 50 cm nad ziemią. Są one potrzebne, ale tylko na początku jej owocowania. Na nich rozwijają się pierwsze jabłka. Wraz z wiekiem ich produktywność maleje, co wiąże się z zacienianiem ich przez gałęzie rosnące na wyższych partiach jabłoni. Dlatego też po 3-krotnym owocowaniu wysokość pnia należy podnieść do 1 metra.

Cięcie prześwietlające – korzyści

Wykonując zabieg prześwietlania jabłoni w sadzie, zmniejsza się rozmiar korony oraz reguluje jej wysokość. Umożliwia to leszy dostęp światła również do dolnych gałęzi. Przycinanie wierzchołka wykonuje się po okresie kwitnienia. Wtedy też owoce zahamują jego wzrost. Skracając jabłonie, na szczycie korony pozostawia się jeden silny pęd lub kilka drobniejszych. Zapobiegnie to rozwojowi kolejnych pędów.

Zobacz również:
Przycinanie drzew owocowych

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *