Przerzedzanie chemiczne w sadach

Przerzedzanie kwiatów i zawiązków owoców drzew jabłoniowych przeprowadza się w celu uzyskania jabłek dobrej jakości oraz odpowiednio wyrośniętych. Ponadto przerzedzanie chemiczne zapewnia jabłoniom coroczne, regularne owocowanie. Na czym zatem polega zabieg i kiedy należy go wykonać?

Przerzedzanie chemiczne a koszty produkcji

Przerzedzanie chemiczne znacznie obniża koszty związane z produkcją.

Jabłka, w momencie zbiorów, powinny się charakteryzować odpowiednim wyrównaniem, dobrym wybarwieniem oraz właściwą wielkością i jędrnością. Jeszcze niedawno wielu sadowników stosowało ręczne przerzedzanie w sadach, jednak koszty siły roboczej są na tyle duże, że obecnie wielu z nich stosuje przerzedzanie chemiczne kwiatów lub zawiązków owoców w sadzie. Przerzedzanie chemiczne znacznie obniża koszty związane z produkcją. Koszty przeprowadzonego zabiegu chemicznego przerzedzania kwiatów czy zawiązków jabłek uzależnione są od zastosowanego środka. Wpływa to pozytywnie na ilość pąków kwiatowych w kolejnym sezonie wegetacyjnym w sadach towarowych. Zabieg ten pozwala na uzyskanie wysokich plonów jabłek, które charakteryzuje dobra jakość. Owoce są również bardzo dobrze wybarwione oraz wyrównane.

Kiedy zdecydować się na chemiczne przerzedzanie w sadach jabłoniowych?

Przerzedzanie chemiczne w sadzie ma zapewnić plon na wysokim poziomie, a nie wypłynąć na jego spadek.

Zanim sadownik podejmie decyzję związaną z wyborem metody przerzedzania zawiązków, powinien dokonać oceny liczby kwiatów na jabłoniach w sadzie. Przerzedzanie chemiczne w sadzie ma bowiem zapewnić plon na wysokim poziomie, a nie wypłynąć na jego spadek. Ważne jest również sprawdzenie, czy nie doszło do uszkodzeń podstawy pąka w efekcie znacznych spadków temperatury w zimie lub na przedwiośniu. W przypadku wystąpienia tego typu uszkodzeń, sadownik powinien wykonać zabiegi przy wykorzystaniu środków wspomagających utrzymanie kwiatów oraz zawiązywania, które wspomogą jabłonie w „łagodzeniu” negatywnych skutków spowodowanych przez mróz.

Pojawiające się w okresie kwitnienia niesprzyjające warunki atmosferyczne z niedostateczną ilością owadów zapylających, często przyczyniają się do słabego zapylenia kwiatów. Powoduje to złe zawiązywanie owoców. Również silniejszy wzrost wegetatywny jabłoni doprowadzić może do słabszego zawiązywania pąków.

Sposoby chemicznego przerzedzania jabłoni w sadzie towarowym

przerzedzanie chemiczne jabłoni

Stosowane przez sadowników programy przerzedzania chemicznego są różne dla każdej grupy odmian.

W przypadku wielkotowarowej uprawy jabłoni w sadach stosuje się przerzedzanie chemiczne z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów przeznaczonych do opryskiwania drzew. Programy przerzedzania chemicznego są różne dla każdej grupy odmian. Preparat dobiera się również w zależności od wieku drzew. W inny sposób wykonuje się przerzedzanie chemiczne w młodych sadach, a inaczej w starszych, będących w pełni owocowania. Właściwe wybranie środka uzależnione jest również od fazy rozwojowej, w której sadownik planuje przeprowadzić przerzedzanie chemiczne w sadzie. Zanim sadownik zdecyduje się na ten zabieg, powinien przeprowadzić również analizę kilku ostatnich lat odnośnie do intensywności opadu czerwcowego.

Chemiczne przerzedzanie zawiązków owoców – ATS

Wielu sadowników stosuje tiosiarczan amonu (ATS). Działanie tego środka polega na uszkadzaniu znamion słupków, w wyniku czego nie dochodzi do zapłodnienia. Środek ten niszczy tylko kwiaty niezapylone. Przerzedzanie chemiczne w sadzie z wykorzystaniem tego środka zaleca się w przypadku kwiatów znajdujących się na pędach jednorocznych. ATS wykorzystuje się do wczesnego przerzedzania, wykonując 1 lub 2 zabiegi. Wcześniejsze przerzedzanie korzystnie wpływa na rozwój zawiązków i ilość pąków kwiatowych, które zawiązują się na kolejny sezon wegetacyjny.  Tiosiarczan amonu można stosować również w przypadku odmian, które wykazują skłonności do przemiennego owocowania.

Stosowanie środków na bazie benzyloadeniny (BA) oraz metamitronu

Środki na bazie BA wykorzystuje się do przerzedzania w momencie, gdy średnica zawiązków wynosi od 10 do 16 mm. Do korzyści związanych z zastosowaniem tego środka zaliczyć można możliwość oszacowania stopnia zawiązania owoców i niewielkie ryzyko pojawiania się przymrozków. Optymalną temperaturą, przy której skuteczność benzyloadeniny jest najwyższa, jest przedział od 18 do 24°C. Wielkość stosowanej przez sadowników dawki zależy od odmiany, średnicy zawiązków (najlepiej, jeśli przekracza 12 mm), intensywności zawiązywania oraz wielkości zawiązków.

przerzedzanie chemiczne zawiązków jabłek - MaxCel

Przerzedzanie chemiczne środkiem MaxCel prowadzimy przy średnicy zawiązków 10–12 mm

fot. UPL

Wśród dostępnych na rynku preparatów warto zwrócić uwagę na ten, który przed wprowadzeniem na rynek był dobrze przebadany. Takim produktem jest MaxCel — testowany przez wiele lat w różnych krajach i dostępny w tych, które są liczącymi się producentami jabłek. MaxCel to regulator wzrostu i rozwoju roślin przeznaczony do efektywnego przerzedzania zawiązków jabłoni w celu zwiększenia wielkości owoców oraz poprawy ich jakości poprzez efekt podziału komórkowego. Stosując odpowiednio MaxCel nie musimy już ręcznie przerzedzać. Zaletą tego produktu jest również to, że dostępny jest on w kompletnej formulacji, dzięki czemu do wykonania zabiegu nie musimy dodawać adiuwantu, jak w przypadku innych dostępnych na rynku produktów. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, kiedy zawiązki są średnicy 10–12 mm a temperatura oscyluje pomiędzy 20°C a 25°C.

Preparaty na bazie metamitronu powodują ograniczenie procesu fotosyntezy, dzięki czemu zmniejsza się produkcja węglowodanów. Wówczas zawiązki, które są słabsze — opadają. Metramitron stosuje się w przypadku przerzedzania zawiązków odmian, które są trudne do przerzedzania oraz wykazują skłonność do osypywania się. Działają one zarówno na zawiązki o mniejszej średnicy (nawet 6 mm), jak również o średnicy do 14 mm. Preparaty na bazie metamitronu są skuteczne nawet w temperaturze rzędu 12°C. Zaleca się ich stosowanie w pochmurny dzień.

Preparaty na bazie metamitronu powodują ograniczenie procesu fotosyntezy, dzięki czemu zmniejsza się produkcja węglowodanów.

Przerzedzanie chemiczne zawiązków owoców w sadach jabłoniowych różni się w zależności do odmiany jabłoni rosnącej w danej kwaterze, rodzaju podkładki, jak również intensywności związanej z kwitnieniem oraz zawiązaniem owoców. Skuteczność zabiegu zależy w dużej mierze od temperatury, dlatego też warto poczekać na sprzyjające warunki atmosferyczne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.sadowniczeabc.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *