Produkcja wiśni na świecie — jakie są prognozy na 2022/2023? Sprawdź!
Według wstępnych prognoz produkcja wiśni na świecie wzrośnie o ponad 220 tys. ton, a w sumie wyniesie 4,7 mln t. Wpływ na wyższe wyniki ma przede wszystkim rosnąca produkcja tych owoców zarówno w Turcji, jak i w Chile.
Produkcja wiśni na świecie w sezonie 2022/2023 powinna wzrosnąć o ponad 220 tys. ton. Ponadto, przewidywane są wyższe dostawy, które nieznacznie podniosą import do 630 tys. ton do UE i Chin.
Produkcja wiśni na świecie a lepsze zbiory w Turcji
Oczekuje się, że produkcja wiśni w Turcji, podobnie jak na świecie będzie wyższa, niż rok temu. Negatywny wpływ na zeszłoroczne wyniki produkcji wiśni miały niekorzystne warunki pogodowe. Według najnowszego raportu USDA produkcja wiśni wzrośnie do 980 tys. ton dzięki sprzyjającej pogodzie i pojawiających się opadach deszczu. Dobre wyniki są możliwe do osiągnięcia pomimo spadku powierzchni upraw, dzięki nowym nasadzeniom w sadach przy zastosowaniu odmian charakteryzujących się dużą gęstością i wysoką plennością.
Ponadto, lepsze wyniki przewiduje się również w przypadku eksportu. Powinien on wzrosnąć o 9 tys. ton wynosząc w sumie 80 tys. ton. Co pozwoli usytuować Turcję na drugim miejscu wśród największych eksporterów wiśni, zaraz po Chile.
Produkcja wiśni w Polsce i w innych krajach UE
W najnowszej prognozie USDA opublikowanej przez portal Fresh Plaza podano także przewidywania produkcji wiśni w krajach UE. Przewiduje się, że produkcja wiśni wzrośnie nie tylko na świecie, ale także w UE do 727 tys. t. Wpływ na wyższe wyniki będą mieć dobre warunki do uprawy panujące w Polsce, we Włoszech oraz w Grecji. Oprócz tego, prognozuje się wzrost konsumpcji z 80 tys. ton do ponad 770 tys. ton, co będzie możliwe dzięki wyższym krajowym dostawom, jak i lepszymi wynikami importu.
Wyższa produkcja wiśni na świecie i w Chile
W sezonie 2022/2023 prognozowana jest wyższa produkcja na świecie, jak również w Chile. Produkcja powinna wzrosnąć prawie o 20% do 467 tys. ton. Oczekuje się również że wzrośnie eksport o ponad 50 tys. ton ostatecznie wynosząc 410 tys. ton. Zdecydowana większość wiśni trafi do Chin, a także do Wietnamu.
Czytaj również: Gospodarstwa sadownicze — ich liczba kurczy się coraz bardziej
Źródło: Fresh Plaza