Produkcja jabłek w Polsce 2021 – wysokie plony i skandaliczne ceny skupu

Wysoka produkcja nie jest wyznacznikiem sukcesu a ciężka praca niekoniecznie kojarzy się z godziwym wynagrodzeniem. Z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba wielu sadowników. Produkcja jabłek w Polsce, mimo dobrych plonów, przyniosła jedynie zmartwienia i straty.

W zeszłym roku, 28 września, z okazji Światowego Dnia Jabłka, MRiRW podało do publicznej wiadomości: „Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej i trzecim na świecie”. Według resortu, udział Polski w światowej produkcji jabłek wynosi 5%, a w UE – 27%. Czy faktycznie jest to powód do dumy? O to raczej nie pytajmy sadowników.

Dobre plony, kiepskie ceny

Szacunek GUS wskazywał, że produkcja jabłek w Polsce wyraźnie przekroczy w tym roku 4,0 mln ton. Co ważniejsze, wszystko wskazuje na to, że te prognozy się spełnią. Bez wątpienia nadprodukcja ma wpływ na cenę jabłek krajowych. Niskie ich ceny to oczywiście skutek braku dostępu do rynków wschodnich, zwłaszcza rosyjskiego i białoruskiego. Eksport jabłek do Chin właściwie przestał istnieć.  Nie ma również żadnego zainteresowania trudną sytuacją producentów jabłek ze strony rządu.

Produkcja jabłek w Polsce – to walka z wiatrakami?

Mirosław Maliszewski, notabene prezes Związku Sadowników RP i poseł PSL wspólnie z Agrounią zorganizowali pikietę ostrzegawczą przed firmą Dohler, będącą największym w Europie zakładem przetwarzającym jabłka na koncentrat. Sadownicy są przekonani, że: „Zakład ten, wykorzystując swoją pozycję monopolisty, sztucznie zaniża ceny w oderwaniu od uwarunkowań rynkowych”. Co ważniejsze, jak zapowiadają producenci jabłek, protest w Kozietułach Nowych to tak naprawdę akcja ostrzegawcza przed bardziej radykalnymi działaniami sadowników znajdującymi się w trudnej sytuacji. Faktem jednak jest, że tylko im zależy, aby utrzymać produkcję jabłek w Polsce na dotychczasowym poziomie.

Biedronka jest… drapieżnikiem?

Jak twierdzą sadownicy, sieć Biedronka przysparza im niemało kłopotów. Wbrew nazwie nie jest to pożyteczna siedmiokropka zwana bożą krówką. W każdym razie przed siedzibą Biedronki 14 września protestowali producenci jabłek domagając się uczciwych cen za owoce swojej pracy. O praktykach tej największej sieci marketów informował podczas pikiety Mirosław Maliszewski. – Jabłka kupowane są od nas za 0,70 zł a sprzedawane po 4,00 zł. To karygodna praktyka! To dlatego organizujemy protest sadowników w Warszawie, aby pokazać społeczeństwu, że to nie producent zarabia na jabłkach. My w tym momencie jesteśmy bankrutami otrzymując mniej niż 1/4 ceny w markecie. Można zadać sobie pytanie: komu tak naprawdę przynosi korzyści produkcja jabłek w Polsce?

Zagłębie sadownicze na Dolnym Śląsku

Sadownicy na Dolnym Śląsku, ogólnie mówiąc, mają identyczne problemy. Jerzy Ciołkowski z Grupy Producentów Owoców i Warzyw Trzebnickie Sady Sp. z o.o. przedstawia, jak wygląda produkcja jabłek w Polsce. – Uprawa jabłek przestała się opłacać. Dopłacamy do niej już od jakiegoś czasu, a w tym roku szczególnie. Jeśli producent nie wychodzi na zero, to dopłaca i tak w tej chwili jest. W tym roku jabłka są ładne i jest ich dużo. Bardzo możliwe, że będzie klęska urodzaju przynajmniej u nas. Jeżeli chodzi o sady jabłoniowe to mamy ich 50 ha. Jabłka deserowe dostarczamy bezpośrednio do sieci a sprzedaż jabłek przemysłowych odbywa się za pomocą pośredników. Jeśli chodzi o problemy, to największym jest cena. Jabłka przemysłowe to takie, które nie zostały zakwalifikowane jako deserowe z różnych względów, ale 0,30 zł za kg, to jest zdecydowanie za mało. Obliczając koszt produkcji jabłek należy brać pod uwagę cały plon w tym jabłko przemysłowe. 

Produkcja jabłek w Polsce – opłacalność uprawy

Poniżej prezentujemy kalkulacje Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego dotyczące kosztów i opłacalności uprawy 1 ha sadu jabłoniowego. Szczegółowe obliczenia znajdują się na stronie MODR. Warto tu wspomnieć, że kalkulacja została sporządzona w czerwcu 2021.

WyszczególnienieJedn.IlośćCena j.Wartość
Razem wartość produkcji37000,00
Produkcja główna: jabłka deserowedt350,00100,0035000,00
Produkcja uboczna: jabłka przemysłowedt40,0040,002000,00
Razem koszty bezpośrednie23031,60
Razem nawożenie1366,10
Razem środki ochrony roślin3512,50
Razem koszty specjalistyczne11970,00
Razem inne koszty6183,00
Razem koszty pośrednie9314,98
Razem koszty ogółem32346,58
Koszt produkcji 1 dt80,87
Dochód z działalności bez dopłat4653,42
Dopłaty do produkcji907,64
Dochód z działalności5561,06
Wskaźnik opłacalności%117,19%

Kalkulacje opracowała: Grotek Urszula oddział: Radom
UWAGI: Stawki płatności bezpośrednich za 2020 r (JPO 483,79 zł/ha, płatność za zazielenienie 323,85 zł/ha). Plony i ceny sprzedaży należy traktować jedynie poglądowo.  Dopłata do paliwa 100 zł/ha

Produkcja jabłek w Polsce – podsumowanie

Trwająca już od kilku lat bierność resortu rolnictwa w stosunku do sadowników powoduje, że po pierwsze zmuszeni są do ograniczania produkcji a po drugie do zaniechania niektórych zabiegów agrotechnicznych lub nawet – likwidacji swoich gospodarstw. Niezałatwiona sprawa rynków zbytu, narzucanie cen przez duże sieci handlowe, ruchy nasuwające podejrzenie odnośnie do zmowy cenowej firm skupujących jabłka przemysłowe, to największe bolączki producentów jabłek. Pogłębiająca się zła sytuacja sprawia, że produkcja jabłek w Polsce z roku na rok będzie malała a owoce krajowe zostaną ostatecznie zastąpione chińskimi.

Czytaj też: Zbiory jabłek w 2021 – szacunki
Ceny jabłek deserowych
Ceny jabłek przemysłowych

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *