Produkcja gruszek w Polsce rośnie, co bardzo niepokoi Zachód

Produkcja gruszek w Polsce systematycznie rośnie. I, mimo że jeszcze daleko jej do poziomów osiąganych w krajach zachodniej Europy, to ten wzrost już teraz niepokoi tamtejszych producentów.

Produkcja gruszek w Polsce jest coraz łatwiejsza i masowo coraz większa. To przede wszystkim zasługa ocieplenia klimatu. Właśnie  łagodne zimy w ostatnich latach sprzyjały przetrwaniu drzew gruszy. Jednakże skutki tego widzą już plantatorzy gruszek z Beneluksu, ponieważ import tamtejszych gruszek do Polski niemalże zamarł. Ba… polskie doskonałe owoce stają się zmorą zachodniej konkurencji.

Sezon na holenderskie gruszki

Obecnie sprzedaż europejskich owoców najwyższej jakości nie przebiega bez zakłóceń. „Szczególnie powoli sprzedają się jabłka. O ile w ramach promocji sprzedaż jest w miarę dobra, o tyle poza nimi jest to walka o klienta”. Taką opinię wygłosił holenderski handlarz najlepszymi owocami Aart Blom z Fruitpartners Blom.

Spodziewam się, że inflacja korzystnie wpłynie na sprzedaż jabłek i gruszek. Ludzie wtedy chętniej kupują „podstawowe owoce” niż towary luksusowe, ale sprzedaż jednakże nie jest szalona.
Obecnie wzrasta rynek gruszek. Ceny aukcyjne również wzrosły w ostatnich tygodniach. Jednak ceny dużych i małych kalibrów znacznie się różnią. Sortowane owoce kalibru 55–65 sprzedają się po około 0,6 euro/kg, a te większe — za 0,8–0,9 euro. Jednakże po dodaniu kosztów chłodzenia i opakowań to zysk jest znikomy. A w ciągu ostatnich kilku lat coraz ważniejsze stało się dobre przygotowanie do programów sprzedaży detalicznej. Poza nią sytuacja staje się trudna — mówi Aart.

Jakie odmiany w ofercie producentów z Beneluksu?

„W szczególności Belgia przez długi czas miała wiele mniejszych gruszek. Najpierw trzeba było je oczyścić, co na pewien czas wywarło presję na rynek. Obecnie większość z nich jest już niedostępna. Sprzedaż gruszek Komisówka od początku była dobra. Już w trakcie zbiorów sprzedawano je do Hiszpanii.”
„Z kolei popyt na Lukasówkę dopiero się zaczyna, a do zeszłego tygodnia było bardzo spokojnie. Sprzedaż Konferencji była w miarę dobra. To pozostaje kwestią podaży i popytu. Tak długo jak kraje południowej Europy będą miały dużo gruszek do sprzedania, nadal trudno będzie podnieść ceny” informuje Aart.

produkcja gruszek w Polsce - grusza Lukasówka - owoce na drzewie

Produkcja gruszek w Polsce zwiększa się z roku na rok

fot. Anita Łukawska

Produkcja gruszek w Polsce budzi obawy plantatorów z Holandii i Belgii

„Większość naszych gruszek eksportujemy. Jednym z niepokojących zjawisk jest to, że Polska sadzi coraz więcej drzew gruszy. Zawsze mówiono, że ich klimat to utrudnia. Jednakże ekstremalne mrozy są coraz mniejszym zagrożeniem, więc uprawa w Polsce coraz bardziej się udaje. W innych latach Polska kupowała nasze gruszki, teraz to już prawie nie ma miejsca.”

Koszty uprawy sadu gruszowego i produkcji gruszek — według dr. Paszko

Czy produkcja gruszek w Polsce ratuje płynność gospodarstwa sadowniczego?

Czy ceny się odbudują?

Jeśli tak się stanie, to będzie to musiało nastąpić teraz, w listopadzie. W grudniu, w okresie poprzedzającym święta, na rynku owoców premium nie ma na ogół tak dużego ruchu. Ponowny ruch zaczyna się zazwyczaj w styczniu. Często mogę ocenić, jak rozwinie się rynek, ale w tym roku jest to trudne do oszacowania. Na szczęście nasze topowe owoce mają dobry smak i jakość, a zarówno jabłka, jak i gruszki są słodkie — wyjaśnia Blom.

Reasumując, rosnąca produkcja gruszek w Polsce, która tak niepokoi zachodnich sadowników to przede wszystkim zasługa wzrostu

produkcja gruszek w Polsce - młody sad gruszowy

Dwuletni sad gruszowy w Beskidzie Wyspowym powiększa dotychczasowe kilkuhektarowe nasadzenia grusz

fot. Katarzyna Kupczak

wydajności. Co prawda według danych GUS powierzchnia uprawy tego gatunku w Polsce malała w ciągu ostatnich 10 lat i w roku 2021 wynosiła ona 5,5 tys. ha. To nieco ponad połowa tego, ile zajmują sady gruszowe w Holandii. A tam grusze uprawia się na 10,01 tys. ha.

Jednak obecnie, gdy grusze udają się w Polsce dużo lepiej niż na zachodzie, polscy sadownicy zwiększają powierzchnie nasadzeń tego gatunku. Na produkcję gruszek przechodzą nawet w  rejonach, w których specjaliści jeszcze kilka lat temu odradzali takich inwestycji ze względu na klimat. Tymczasem wyprodukowane tam owoce sprzedałyby się „na pniu”, taki jest na nie popyt. Właśnie dzięki gruszkom zachowały płynność niektóre polskie gospodarstwa, w których jeszcze całkiem niedawno przeważały jabłonie. Dzisiaj karczuje się jabłonie i ten teren przygotowuje pod nowe nasadzenia grusz.

Źródło: freshplaza.com


Czytaj również:
Cena gruszek 2022

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *