Pomoc na interwencje pszczelarskie — nabór wniosków rozpoczęty
Interwencje pszczelarskie realizowane będą w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (PS WPR 2023–2027). Ściśle mówiąc, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie ogłosiła właśnie termin naboru wniosków na pomoc dla pszczelarzy.
Interwencje pszczelarskie obejmą pomoc dla pszczelarzy realizowaną w szerokim zakresie działań. Wszystko wskazuje na to, że będzie można ją przeznaczyć nie tylko na zakup niezbędnego wyposażenia, ale także na walkę z warrozą czy zakup matek pszczelich.
Na jakie interwencje pszczelarskie można dostać wsparcie?
ARiMR na swojej stronie ogłosiła, że ruszyły nabory wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji pszczelarskich. Notabene z podanych przepisów wynika, że wsparcie obejmuje trzy następujące interwencje:
- I.6.2 — Interwencja: inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
- I.6.3 — Interwencja: wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
- I.6.5 — Interwencja: pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.
To właśnie ARiMR jest właściwym pomiotem w sprawach związanych ze wsparciem dla pszczelarzy.
Szczegóły dotyczące interwencji pszczelarskich?
W przypadku inwestycji i wspierania modernizacji gospodarstw pasieczny pomoc można dostać na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarce pasiecznej. Mianowicie, są to takie sprzęty jak:
- miodarki,
- odstojniki,
- dekrystalizatory,
- stoły do odsklepiania plastrów,
- suszarki do suszenia obnóży pyłkowych,
- topiarki do wosku,
- urządzenia do kremowania miodu,
- refraktometry,
- wózki ręczne do transportu uli,
- wialnie do pyłku,
- ule lub ich elementy,
- kraty odgrodowe i inne izolatory ramkowe,
- urządzenia do omiatania pszczół,
- poławiacze pyłku,
- sprzęt do pozyskiwania pierzgi,
- wagi pasieczne,
- pakiety ramek ulowych,
- kamery cyfrowe.
O jaką pomoc można wnioskować w ramach walki z warrozą?
Z kolei w przypadku wspierani walki z warrozą produktami leczniczymi można wnioskować o pomoc w zakupie:
- produktów leczniczych weterynaryjnych warrozobójczych,
- produktów leczniczych do walki z warrozą, które zawierają substancje czynne wymienione w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848[2].
Dotyczy to również pasiek, których właściciele posiadają certyfikat produkcji ekologicznej, o której mowa w art. 35 ust. 1 tego rozporządzenia.
Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół
W ramach tej interwencji wnioski można składać na zakup:
- matek pszczelich pochodzących z linii hodowlanych, dla których prowadzi się księgi lub rejestry, z pasiek hodowlanych, w których prowadzona jest ocena przez podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw rolnictwa,
- odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pszczelimi pochodzącymi z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi i rejestry, z pasiek hodowlanych, w których prowadzona jest ocena przez podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw rolnictwa,
- odkładów lub pakietów pszczelich, od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, gwarantujących między innymi, że matki pszczele w pakietach i odkładach pszczelich pochodzą z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry.
W ramach ww. rodzajów interwencji w roku pszczelarskim 2023 kwalifikowalne będą koszty ponoszone od 1 stycznia 2023 r.
Kto może składać wnioski o przyznanie pomocy?
W przypadku interwencji I.6.2 na inwestycje i wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych wnioski mogą składać pszczelarze, producenci produktów pszczelich. Ponadto wnioski mogą też składać organizacje pszczelarskie działające w imieniu pszczelarzy. Ściślej mówiąc chodzi o:
- związki pszczelarskie;
- stowarzyszenia pszczelarzy;
- zrzeszenia pszczelarzy;
- spółdzielnie pszczelarskie;
- grupy producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.
Inaczej jest w przypadku walki z warrozą (Interwencja I.6.3) oraz pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (Interwencja I.6.5). Tutaj wnioski mogą składać wyłącznie działające w imieniu pszczelarzy organizacje pszczelarskie wymienione powyżej.
Ponadto warto pamiętać, że w danym roku pszczelarskim pszczelarz może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem wyłącznie jednej organizacji pszczelarskiej.
Składanie wniosków na inwestycje pszczelarskie
Termin składania wniosków
Wnioski o przyznanie pomocy na interwencje pszczelarskie można składać od 3 do 18 kwietnia 2023 r. włącznie.
Gdzie składać wnioski?
Można tego dokonać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (ePUE).
Szczegóły co do warunków przyznania pomocy w ramach interwencji pszczelarskich można znaleźć w Regulaminie naboru wniosków o przyznanie pomocy na rok pszczelarski 2023 w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023–2027. Jest on dostępny na stronie ARiMR.
Ile środków na interwencje pszczelarskie w roku pszczelarskim 2023?
Limit środków finansowych na interwencje pszczelarskie w ramach naboru wynosi 47 041 740,43 zł (10 049 936,00 EUR). Z tego pule na poszczególne interwencje wynoszą:
I.6.2. „Interwencja w sektorze pszczelarskim — inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych” (23 520 870,21 PLN, czyli 5 024 968,00 EUR);
I.6.3. „Interwencja w sektorze pszczelarskim — wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi” (14 112 522,13 PLN, czyli 3 014 980,80 EUR);
I.6.5. „Interwencja w sektorze pszczelarskim — pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół” (9 408 348,09 PLN, czyli 2 009 987,20 EUR).
Źródło: ARiMR
Czytaj również: Eksport owoców z Maroka do Unii Europejskiej rośnie