Polskie truskawki jesienią – wciąż dostępne

Truskawki cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Mimo, że sezon na nie dobiega końca, amatorzy wciąż mogą kupić polskie truskawki jesienią. Jak kształtują się obecnie ceny i gdzie jeszcze można nabyć te owoce?

Truskawki w ostatnich latach przestają być owocami sezonowymi. Świeże polskie truskawki jesienią wciąż jeszcze są dostępne i to wkrótce po zbiorze. Co prawda pochodzą już tylko z upraw pod osłonami, ponieważ odmiany powtarzające z gruntu zakończyły wegetację.

Ile trwa sezon na polskie truskawki?

W świadomości wielu osób sezon na polskie truskawki kończy się w lipcu, kiedy przestają dojrzewać popularne letnie odmiany. Jednak obecnie można mieć świeże, krajowe owoce od wiosny aż do późnej jesieni. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu profesjonalizacji upraw. W dużej mierze obecnie prowadzi się je pod osłonami, zarówno w gruncie tunelu, jak i poza glebą, w podłożach inertnych. Dużą zasługę mają też hodowcy, którzy stworzyli długo owocujące lub powtarzające odmiany truskawek.

Polskie truskawki jesienią spod osłon

Polskie truskawki jesienią - dostępne spod osłon

Polskie truskawki jesienią dostępne spod osłon, mają zupełnie inne walory prozdrowotne niż owoce dojrzewające latem

fot. Katarzyna Kupczak

Na uzyskanie wysokiej jakości owoców polskich truskawek późną jesienią pozwala przede wszystkim technologia produkcji. Często stosowaną techniką jest uprawa tych roślin w rynnach podwieszonych na specjalnych konstrukcjach. Dodatkowo okrywają je małe daszki lub stelaże z rynnami instaluje się w tunelach. Truskawki w takiej uprawie nie są narażone na kontakt z glebą i zdecydowanie łatwiej się je zbiera. Zazwyczaj bowiem owoce znajdują się na wysokości 1,3-1,4 m nad ziemią, zwisając na owocostanach poza rośliny. Dlatego nie trzeba się po nie schylać.
Dzięki zadaszeniom uprawa i same owoce nie są narażone na opady a to, że rynny znajdują się  około 150 cm nad powierzchnią gleby, zmniejsza ryzyko uszkodzenia roślin przez wczesne jesienne przymrozki.

Jaka jest cena polskich truskawek na giełdach?

Polskie truskawki nadal można kupić na najważniejszych rynkach hurtowych w kraju. Średnia cena truskawek szacowana jest na 14 złotych, co jest kwotą niższą niż w poprzednich latach. Najwyższą cenę hurtową owoców polskich truskawek uzyskuje się na Rynku Hurtowym Bronisze, gdzie waha się ona od 12 do 22 zł za kilogram. Ze względu na bliskość stolicy, która jest bardzo chłonnym rynkiem, ceny utrzymują się na wysokim poziomie. Podczas gdy w Kaliszu za kilogram krajowej truskawki producent otrzymuje zaledwie 12-14 zł, a we Wrocławiu – 11-12 zł. W Krakowie polskie truskawki są dostępne po 10-16 zł/kg. Ceny owoców truskawek, zbliżone do warszawskich, są również w Podkarpackim Centrum Hurtowym Agrohurt SA, gdzie średnia kształtuje się na poziomie 21 zł/kg.

Dostępne jesienią polskie truskawki urozmaicają pulę superowoców. Przystępna, w miarę, cena tych świeżych wciąż jeszcze owoców powinna zachęcić do kupowania i spożywania. Chociażby z tego względu, że polskie truskawki jesienią charakteryzują się nieco innymi walorami smakowymi niż owoce dojrzewające latem. Działa na nie bowiem zmienna temperatura – ciepła w dzień i chłodna nocą, tak jak to zazwyczaj w październiku. W związku z tym truskawki wytwarzają więcej cukrów, związków aromatycznych oraz cennych dla naszego organizmu substancji prozdrowotnych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *