Polska malina wciąż jest w grze
Polska malina nadal jest dostępna w małym hurcie. To zasługa dobrej pogody, która pozwoliła na wydłużenie kampanii na te owoce o kilka dni. A po ile można kupić owoce od krajowych plantatorów?
Polska malina dostępna jest wciąż podobnie jak rok i dwa lata temu. Ograniczona podaż powoduje, że obecne ceny są relatywnie wysokie, co nie dziwi pod koniec sezonu. Ale ceny te są wyższe niż w analogicznych okresach w latach 2021 i 2022.
Polska malina — ile obecnie kosztuje na giełdach?
Obecnie polska malina na lokalnych giełdach i w małym hurcie kosztuje 30,00–40,00 zł/kg. Gorszej jakości owoce można kupić poniżej 30 zł/kg, jednakże można je znaleźć sporadycznie. Obecne ceny są dość stabilne, ponieważ do największego ich wzrostu doszło na przełomie września i października br. Wtedy to, zależnie od rejonu kraju, ceny wzrosły o około 70 do 100 procent w porównaniu do ceny wyjściowej.
A jak ceny mali wypadają w porównaniu do lat ubiegłych?
Różnice cen malin rok do roku, nie są zbyt duże. Wzrost wynosi około 10 procent. Przy czym na niektórych giełdach ceny są na takim samym poziomie jak rok temu. Handel na rynkach hurtowych w listopadzie ubiegłego roku trwał do końca drugiej dekady miesiąca. Maliny podrożały wówczas do średniego poziomu 40,00 zł/kg.
Jednakże większe różnice widać jeśli porówna się z rokiem 2021. Obecne średnie ceny malin są wyższe o 15–20 procent od notowanych w tamtym okresie. Pod koniec sezonu 2021 średnia cena polskich malin nie przekroczyła 35,00 zł/kg.
Czy polska malina naprawdę jest droga?
Mimo że obecne ceny malin są wyższe od ubiegłorocznych, to zdaniem producentów nie są one zbyt drogie. Szczególnie jeśli zestawi się je z obecnymi kosztami produkcji. Jeśli weźmie się pod uwagę ich mocno ograniczoną podaż i koszty produkcji to ceny wynoszące 30,00–40,00 zł/kg nie są szczególnie wygórowane. Niewiele taniej maliny można było kupić np. w sierpniu. Wtedy to pod koniec pierwszej dekady w niektórych rejonach kraju średnia cena na lokalnych rynkach hurtowych wynosiła 34,00–36,00 zł/kg.
Źródło: fresh-market.pl
Czytaj również: Jabłka przemysłowe. Cena 13.11.2023 r. jak przed tygodniem