Plantacja rokitnika powstaje na Ukrainie

Plantacja rokitnika, mimo trwającej w Ukrainie wojny, została stworzona w gospodarstwie Teolinskoje w rejonie monastyrskim obwodu czerkaskiego. Wielkość nowego nasadzenia to 5 ha.

Teolinskoje jest jedną z plantacji, które intensywnie pojawiają się w Ukrainie w ciągu ostatnich kilku lat. Stanowi ona odpowiedź Ukrainy na rosnące zainteresowanie w świecie tymi wartościowymi ze względu zdrowotnego i dietetycznego owocami.

Dlaczego plantacja rokitnika?

Rokitnik to cenny owoc i roślina lecznicza, która zyskała uznanie na całym świecie i rozpowszechniła się w wielu krajach. A na Ukrainie rokitnik dopiero wchodzi na rynek. Większość gospodarstw uprawia tę roślinę bardziej dla urozmaicenia, jej udział w strukturze plantacji jest dość niski. Jednakże sytuacja stopniowo się zmienia, a w ciągu ostatnich trzech lat wzrosło zainteresowanie tworzeniem komercyjnych plantacji rokitnika na Ukrainie.

Bariery w tworzeniu nowych plantacji i potencjał rozwoju

Jednakże tak duży wzrost popularności rokitnika okazał się niespodzianką, na którą ukraiński rynek nie był gotowy. W związku z tym w szkółkach nie ma materiału sadzonek do tworzenia nasadzeń komercyjnych.

plantacja rokitnika - rokitnik - owocowanie

Nowoczesna plantacja rokitnika powstała w gospodarstwie Teolinskoje na Ukrainie

fot. Adobe Stock

Obecnie na Ukrainie uprawia się nie więcej niż 100 hektarów rokitnika zwyczajnego. Jednakże do tej liczby nie dolicza się „dzikich plantacji” – z nimi powierzchnia ta może być większa. Wszystkie plantacje są młode, nie weszły jeszcze w aktywne owocowanie pozwalające na komercyjny plon. A plantacja daje plon komercyjny tylko przez 3–4 lata, w zależności od wieku materiału nasadzeniowego.

Ponadto w ostatnim czasie zaczęły pojawiać się technologie, które pomagają obejść główny problem tej uprawy rokitnika — trudność w zbiorach. Obecnie najwydajniejsza technika zbioru rokitnika polega na całkowitym cięciu gałęzi z owocami. Te następnie wysyłane są do mroźni. Po zamrożeniu owoce są otrząsane, sortowane, zaś liście i kora wydmuchiwane. Dzięki temu uzyskuje się towar wysokiej jakości, który może szybko trafić do przetwórcy lub do dalszego przechowywania.

Plantacja rokitnika w gospodarstwie Teolinskoje

Pomimo wojny, w gospodarstwie Teolinskoje powstała nowoczesna plantacja. Do jej stworzenia wykorzystano materiał nasadzeniowy nowej odmiany rokitnika zwyczajnego o nazwie „Pomarańczowa Rewolucja” („Orange Revolution”). Zamówiono go u jej autora – Władimira Mieżenskiego, profesora Wydziału Ogrodnictwa im. prof. W.L. Simirenki NUBiP. Dla nowej plantacji od podstaw zaprojektowano i wykonano nowoczesny system nawadniania kropelkowego.

Reasumując, plantacja rokitnika w gospodarstwie Teolinskoje jest doskonałym przykładem tego, jak ukraińscy sadownicy odpowiadają na potrzeby rynku. Nie produkują towaru „na ślepo’ licząc na to, że klient sam się znajdzie. Dlatego najpierw badają potencjalne rynki zbytu, dzięki czemu mogą dostosować swoją ofertę do potrzeb konsumentów. I nawet wojna nie przeszkadza im w realizacji planów.

źródło: EastFruit

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *