Pierwsze polskie maliny na rynku. Sprawdzamy ceny

Polskie maliny z pierwszych zbiorów trafiają już na lokalne giełdy hurtowe. Jakie są ceny tych nowalijek?

Polskie maliny to wspaniałe superowoce, pełne witamin, związków mineralnych i innych substancji biologicznie aktywnych. Dlatego warto po nie sięgać właśnie teraz, kiedy zaczyna się na nie sezon.

Tegoroczny sezon na polskie maliny — czy podobny do ubiegłorocznego?

Podobnie jak w ubiegłym roku, pierwsze polskie maliny trafiły na rynek w ostatnim tygodniu maja. W ten sposób producenci chcą wykorzystać ograniczoną podaż owoców do tego, by uzyskać lepsze ceny. A to ceny owoców budzą największe obawy w tym sezonie.

Krążą informacje, że przetwórcy mają znaczne zapasy mrożonych owoców pochodzące z zagranicy. Dlatego producenci mają obawy, że w związku z tym popyt na rodzime owoce do przetwórstwa będzie wyjątkowo niski. A to bez wątpienia przełoży się na niskie ceny w skupach. I to niezależnie od tego, czy będzie to malina przemysłowa, czy deserowa.

Kosztowne polskie maliny

Jak na razie malin jest bardzo mało. Ponadto w małym hurcie kosztują więcej niż w ubiegłym roku. Obecnie na Broniszach ich ceny wahają się w granicach 55,00–70,00 zł/kg. Jednakże ich najniższa cena w ciągu ostatnich kilku dni nie zeszła poniżej 45,00 zł/kg.

Na kaliskiej giełdzie polskie maliny konfekcjonowane po pół kilo okazyjnie można było kupić po 60,00–70,00 zł/kg. Jednakże w ostatnich dniach maja ich cena wzrosła do 80,00 zł/kg. Na krakowskich Rybitwach w ostatnim dniu maja maliny kosztowały 70–75 zł/kg, zaś w Poznaniu 60,00–68,00 zł/kg. Jednakże na Dzień Dziecka cena na giełdzie w Kaliszu spadła już do 50 zł/kg.

Jakie były ceny malin rok wcześniej?

Tegoroczne ceny okazały się bardziej atrakcyjne niż w pierwszych notowaniach z ubiegłego roku. Wtedy polskie maliny oferowano po 40 zł/kg. Zaś na koniec sezonu były one jeszcze niższe, bo w zależności od targowiska ich ceny wahały się od 20,00 do 32,00 zł/kg.

Jednakże nie wiadomo, jak potoczy się sytuacja w obecnym sezonie. Jak wiemy, na rynku owoców miękkich jest ona bardzo dynamiczna. Niepokój budzi to, że na polski rynek trafiają maliny z importu. Obecnie ich ceny w hurcie wynoszą 80,00–90,00 zł/kg. To sporo, jednak mniej niż w ubiegłym roku.

Czytaj też: Straty w sadach w wyniku ulewnych deszczy

Źródło: Fresh-Market

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *