Ochrona czereśni i wiśni przed licinkiem taninaczkiem
Licinek tarninaczek jest szkodnikiem występującym lokalnie. Może zniszczyć nawet 60% pąków i zawiązków owoców. Aby uniknąć strat, ważna jest odpowiednia ochrona czereśni i wiśni przed licinkiem tarninaczkiem.
Charakterystyka licinka tarninaczka
Licinek tarninaczek (Argyresthia ephippiella) jest motylem z rodziny namiotnikowatych. Miejscem jego bytowania są drzewa owocowe, głównie czereśnie i wiśnie, na których powoduje szkody o znaczeniu gospodarczym. Skrzydła pierwszej pary motyla mają rozpiętość ok. 12 mm. Są barwy brązoworudej z białymi pasami i poprzeczną smugą. Jaja początkowo są pomarańczowe, potem stają się oliwkowozielone. Ciało gąsienicy jest zielonożółte, osiąga długość do ok. 6 mm.
Formą zimującą są jaja składane na korze lub pod łuski pąków. Przed pękaniem pąka wylęga się gąsienica, która następnie wgryza się do jego wnętrza i tutaj żeruje. Po zakończeniu rozwoju opuszcza dotychczasowe miejsce bytowania i zagrzebuje się w glebie. Motyle pojawiają się w połowie czerwca i obecne są w nich do pierwszej dekady sierpnia. Wtedy to samice składają jaja, w liczbie ok. 25 sztuk każda, które są formą zimującą.
Gąsienice licinka tarninaczka podczas żerowania niszczą wnętrza pąków kwiatowych, co powoduje, że nie dochodzi do rozwoju kwiatu, albo od razu więdną i odpadają.
Objawy bytowania licinka tarninaczka
Licinek tarninaczek jest motylem, który pojawia się masowo co kilkanaście lat, a w momencie jego wystąpienia okres gradacyjny wynosi ok. 3 lata. Gąsienice tego szkodnika podczas żerów niszczą wnętrza pąków kwiatowych, co powoduje, że nie dochodzi do rozwoju kwiatu, albo od razu więdną i odpadają. W uszkodzonych przez licinka tarninaczka pąkach znajdują się odchody gąsienic. Zniszczeniu ulegają również zawiązki owoców. Uszkodzenia mogą wynosić nawet 60%, co powoduje ogromne straty finansowe.

Drzewa w sadach czereśniowych i wiśniowych opryskujemy w fazie nabrzmiewania pąków, gdyż zabiegi przeprowadzone w okresie pękania pąków mogą okazać się nieskuteczne.
Ochrona czereśni i wiśni przed licinkiem tarninaczkiem zaczyna się od określenia progu zagrożenia
Zabiegi przeciwko temu szkodnikowi wykonujemy tylko w sadach, w których w poprzednim sezonie nie zwalczano licinka tarninaczka. Próg zagrożenia dla licinka tarninaczka wynosi dla pąków z gąsienicami 5%, a dla uszkodzonych kwiatów – od 10 do 15%. Lustracje przeprowadza się regularnie używając binokularu, który pozwoli dostrzec i określić larwy. Monitoring wykonuje się zarówno w sadach starszych, jak również w młodych. Odnotowujemy wiele przypadków dość licznego występowania licinka i znacznych uszkodzeń pąków również w młodych sadach czereśni i wiśni, często kilkuletnich. Dzieje się tak w momencie, gdy młode sady czereśni lub wiśni posadzono w pobliżu nasadzeń starych, które nie były w żaden sposób chronione przed licinkiem tarninaczkiem.
Chemiczna ochrona czereśni i wiśni przed licinkiem tarninaczkiem
Opryskiwanie czereśni i wiśni w marcu może pomóc w zniszczeniu form zimujących licinka, którymi są jaja.
Drzewa w sadach czereśniowych i wiśniowych opryskuje się w fazie nabrzmiewania pąków, gdyż zabiegi, przeprowadzone w okresie pękania pąków mogą okazać się nieskuteczne. Ochrona czereśni i wiśni przed licinkiem tarninaczkiem jest kluczem do utrzymania sadów w dobrej kondycji. Przy temperaturze dochodzącej do ok. 15°C stosuje się pyretroidy, a gdy temperatura przekracza 20°C, watro zastosować neonikotynoid lub gdy jest ciepło i wilgotno – insektycyd biologiczny. Opryskiwanie czereśni i wiśni w marcu może pomóc w zniszczeniu form zimujących licinka, którymi są jaja. Do tego celu można wykorzystać preparaty z olejem parafinowym. Opóźnianie zabiegu chemicznego jest jednoznaczne z mniejszą skutecznością stosowanego środka i większymi uszkodzeniami pąków.
Licinek tarninaczek jest niebezpiecznym szkodnikiem, gdyż może wyrządzić duże szkody gospodarcze w sadach czereśni i wiśni. Dlatego ważna jest ochrona czereśni i wiśni przed licinkiem tarninaczkiem przy wykorzystaniu odpowiednich środków we właściwych terminach i dawkach.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.sadowniczeabc.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.