Koniec okresu:
26.04.2023
Wartości
Ostatnia zmiana – średnia [%]:
3.32
Zmiana od początku okresu – średnia [%]:
0.00
Wartość średnia całego okresu:
0.00 zł
W Polsce można kupić gruszkę importowaną pochodzącą głównie z Belgii, Holandii i Portugalii. Gruszka importowana z Beneluxu to głównie Konferencja, choć zdarza się też Lukasówka. Z kolei z Portugalii pochodzi głównie odmiana Rocha, która jest dominującym gatunkiem owoców eksportowanym z tego kraju. Z Włoch jest sprowadzana gruszka Abate Fatel, choć niekoniecznie w obecnym, bardzo słabym sezonie. Sporadycznie dostępna jest gruszka importowana z półkuli południowej, z Argentyny, skąd sprowadzane są takie odmiany jak Wiliams, Abate Fetel, a także Anjou i Packham. Import prowadzony jest też z Chile, gdzie jednak areał uprawy maleje i z RPA.
Gruszka z importu jest dostępna na najważniejszych rynkach hurtowych w Polsce. Dostępna jest na Broniszach, w Poznaniu, Łodzi i w Kaliszu.
W sprzedaży detalicznej gruszka importowana dostępna jest zarówno w sieciach dyskontów, jak i supermarketów, przy czym nierzadko są to owoce drobne. Ponadto bez problemu można kupić ją w internecie, gdzie cena gruszki importowanej jest zazwyczaj nieznacznie wyższa niż w sieciach handlowych. Choć kupując w internecie trzeba doliczyć koszty dostawy.
Gruszki są owocami, które od lat cieszą się niezmienną popularnością. Wśród nich Konferencja, która jest jedną z najchętniej kupowanych gruszek w Europie. W obecnym sezonie ograniczona jest podaż gruszki importowanej z krajów południowej Europy względu na niskie zbiory gruszek, szczególnie we Włoszech.
Notowania cen gruszki importowanej
Aktualne ceny gruszki importowanej zależą oraz od miejsca sprzedaży i od odmiany.
Na Broniszach średnia cena gruszki importowanej waha się od 4,20 do 10,00 zł/kg. Na Zjazdowej w Łodzi cena waha się od 6,25 do 6,50 zł/kg. W Kaliszu gruszka importowana kosztuje od od 5.00 do 6,00 a w Poznaniu od 6,50 do ponad 7,00 zł/kg.
W hurtowych ofertach internetowych cena gruszki importowanej Konferencja wynosiła 10 zł/kg, jednakże owoce te były duże i wyrównane.