Nawożenie azotowe borówek — znaczenie, terminy, dawki
Prawidłowe nawożenie to kluczowy element niezbędny w powodzeniu uprawy borówki. Na plantacjach, które owocują, bardzo szybko można zauważyć skutki niedoboru lub nadmiaru azotu. Dlatego ważne jest prawidłowe nawożenie azotowe borówek.
Nawożenie azotowe borówek wymaga dużej dokładności i znajomości zagadnienia.
Jaka gleba pod borówkę amerykańską?
Borówka wysoka ma specyficzne wymagania co do gleby. Ważne jest podłoże, na którym rośnie. Musi być ono dobrej jakości i racjonalnie nawożone, czyli tak, aby azotu nie było w nadmiarze, ale też go nie brakowało. System korzeniowy borówki amerykańskiej (nazwa zwyczajowa, gdyż prawidłowa botaniczna to — borówka wysoka) jest mocno rozgałęziony, lecz dość płytki. Ponadto korzenie nie mają włośników. Borówka wysoka nie ma też wysokich wymagań co do nawożenia, nie oznacza to jednak, żeby zapominać o jej regularnym dokarmianiu.
Nadmiar azotu na plantacji borówek
Objawy i reakcja rośliny na przenawożenie azotem:
- nadmierny wzrost, pokładanie się pędów;
- zwiększona wrażliwość na niską temperaturę;
- zwiększona podatność na choroby pędów i owoców.
Niedobór azotu na plantacji borówek
Objawy i reakcja rośliny na deficyt azotu:
- słaby wzrost;
- brak odnawiania krzewów;
- mniejsze owoce;
- żółknięcie liści.
Wymagania uprawowe borówki
Borówka najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,8-4,8) o wysokiej zawartości próchnicy.
Jeśli krzewy borówki zostały posadzone w odpowiednio kwaśnej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie, nie wymagają od razu nawożenia. Jednak w kolejnych sezonach, a zwłaszcza po obfitym plonowaniu ziemię należy zasilić nawozem.
Przed posadzeniem borówki gleba powinna być dokładnie zbadana, ponieważ nawożenie powinno tylko uzupełniać brakujące składniki. W tym celu należy pobrać próbki gleby z całej powierzchni, która przeznaczona jest pod uprawę borówki. Pobiera się ją z warstwy głębokości ok. 20-cm, a cała próbka powinna zawierać ziemię z 10–15 prób. Takie próbki należy oddać do analizy, gdyż jedynie w laboratorium można dokładnie oznaczyć pH gleby, zawartość azotu i innych składników oraz zasolenie. Inną metodą jest obserwacja roślin.
Nawożenie azotowe borówek dawkujemy
Nawozy azotowe najlepiej stosować w trzech dawkach, od początku maja do końca czerwca. Średnia dawka azotu dla borówki wynosi 30–50 kg/ha — w formie siarczanu amonu, saletry amonowej i mocznika.
- Pierwszą dawkę podaje się bezpośrednio po kwitnieniu, zazwyczaj w drugiej połowie maja,
- drugą — na początku czerwca,
- ostatnią natomiast, gdy kończy się pierwszy etap silnego wzrostu owoców (druga połowa czerwca).
Można również stosować nawozy rozpuszczalne w wodzie (fertygacja). Jest to łatwiejsze w kontrolowaniu i pozwala na mniejsze zużycie nawozu. Dolistnie prowadzi się dokarmianie, którym uzupełnia się zawartość azotu w roślinie. Wykorzystuje się do tego celu mocznik i mikroskładniki. Azot jest pierwiastkiem łatwo wymywanym, więc należy go wprowadzać do gleby kilka razy rocznie.
Nawożenie azotowe borówek w pierwszym roku po posadzeniu
Pierwszy rok po posadzeniu to czas, kiedy borówka wymaga zasilenia azotem. Jeśli roślina została zaściółkowana trocinami, wówczas należy zastosować podwójną dawkę tego nawozu. Nie należy nawozić borówki azotem później, niż pod koniec czerwca. Takie późniejsze nawożenie przyczynia się bowiem do opóźnienia procesu drewnienia pędów, a w konsekwencji przemarzania rośliny zimą i na przedwiośniu.
Od maja do czerwca zasila się krzewy borówki saletrą amonową w 4 dawkach 5 g/m2. Nawóz należy rozłożyć na powierzchni nieco większej niż korona borówki, ale nie przy podstawie krzewu.
Nawożenie plantacji borówki w kolejnych latach uprawy
W drugim roku borówkę zasila się dawką azotu o 50% większą w porównaniu do tej zalecanej przez producenta. Kolejne lata to nawożenie zgodne z zaleceniami.
Do nawożenia wybiera się nawozy kwaśne np. siarczan amonu. Najlepiej bezchlorkowe. W przypadku fertygacji nawożenie powinno być prowadzone maksymalnie do końca lipca. Późniejsze zastosowanie azotu może wydłużyć okres wzrostu wegetacyjnego pędów oraz zwiększyć ich podatność na uszkodzenie mrozowe.
Nawożenie azotowe plantacji borówek należy dostosować do rodzaju i żyzności gleby. Z nawożeniem borówki trzeba jednak bardzo uważać. Gdy zastosuje się zbyt wysoką dawkę azotu, krzew można łatwo zniszczyć. A borówka dobrze pielęgnowana potrafi plonować przez nawet 30 lat.
Trzy podstawowe zasady nawożenia plantacji borówek
- Unikać nawozów naturalnych na bazie obornika, najlepiej wcale ich nie stosować.
- Sztucznych nawozów lepiej sypać mniej niż za dużo.
- Wskazane jest ściółkowanie plantacji: korą, trocinami, szyszkami, liśćmi.
Nawożenie azotowe borówek jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na prawidłowy wzrost i wielkość plonu borówki amerykańskiej /borówki wysokiej. Tylko odpowiednio odżywione rośliny wydadzą obfity plon zdrowych i smacznych owoców.
Czytaj więcej:
Rynek borówki amerykańskiej 2022