Jesienny oprysk mocznikiem – aktualne ceny mocznika
Jesienny oprysk mocznikiem w sadach jabłoniowych to efektywny sposób walki z parchem jabłoni. Zastosowanie mocznika po zbiorze owoców znacząco ogranicza możliwość rozwiązania się patogenów na liściach drzew.
Wykonanie jesienią zabiegu z użyciem mocznika w sadzie jabłoniowym, pozwala na przyspieszenie mineralizacji opadłych liści. Finalnie pozwala to ograniczyć presję parcha w okresie wiosennym.

Jesienny oprysk mocznikiem zapobiega przezimowaniu zarodników sprawcy parcha jabłoni na opadłych liściach.
Jak działa jesienny oprysk mocznikiem w sadzie?
Mocznik zastosowany nalistnie po zbiorach owoców stymuluje rozwój mikroorganizmów rozkładających tkanki roślinne. Ze względu na to, że grzyb będący sprawcą parcha jabłoni, V. inaequalis, zimuje w porażonych liściach, przyspieszenie procesu ich mineralizacji eliminuje siedliska tego patogenu.
Mocznik działa także bezpośrednio na pseudotecja. Niszczy je, co wydatnie wpływa na zredukowanie ilości zarodników workowych. Dlatego jesienny oprysk mocznikiem jest tak ważny w zwalczaniu parcha jabłoni.
Kiedy wykonać jesienny oprysk mocznikiem w sadzie?
Największą skuteczność zabiegu możemy osiągnąć wykonując jesienny oprysk mocznikiem gdy większość liści jeszcze utrzymuje się na drzewach. Wynika to z faktu, że ciecz opryskowa ma największe szanse dotrzeć do całej powierzchni liści. Choć zazwyczaj w tym okresie trudno wygospodarować czas na przeprowadzenie zabiegu, warto się o to postarać.
Oprysk wykonany w późniejszym czasie nie ma szans na równomierne pokrycie obu powierzchni liści. Jednak jeśli nie wykonaliśmy zabiegu w optymalnym terminie, nie powinniśmy z niego rezygnować. Oprysk możemy wykonać na opadłe liście nawet wiosną, choć musimy się liczyć z jego mniejszą efektywnością, gdyż grzyb ma możliwość rozwoju w głębszych partiach liści zalegających pod drzewami.
Ceny mocznika – wrzesień 2022
Zasadność wykonania jesiennego oprysku mocznikiem w sadzie jabłoniowym nie budzi wątpliwości, jednak nie można tego powiedzieć o kwestii kosztów. Aktualna sytuacja geopolityczna odcisnęła swoje piętno na rynku nawozów. Jak rozwinie się ta sytuacja w kontekście wysokich cen gazu i wstrzymania produkcji nawozów w polskich zakładach, trudno dziś prognozować. Zatem sprawdźmy, jak kształtują się aktualne ceny mocznika.
Zależnie od dystrybutora ceny mocznika we wrześniu 2022 wahają się od 4710 zł do nawet 5560 zł/t. Najdroższy jest krajowy mocznik puławski, który znaleźliśmy w opakowaniach 25-kilogramowych. Tradycyjnie na niższe ceny można liczyć w przypadku mocznika importowanego w big-bagach.
Sprawdź też: Program ochrony jabłek. Zwalczamy choroby przechowalnicze