Jaki traktor dla gospodarstw sadowniczych?
Specyfika pracy w sadownictwie wymaga ciągnika, który jest dostosowany do pracy w trudnych warunkach. Ciągnik sadowniczy powinien mieć przede wszystkim kompaktowe wymiary i dużą zwrotność. Jaki traktor wybrać? Sprawdźmy ofertę.
Pielęgnacja drzew i późniejszy zbiór owoców wymaga specjalistycznego ciągnika, który będzie przystosowany do pracy w specyficznych warunkach. Wąskie międzyrzędzia i ograniczone pole manewru w sadach lub na plantacjach krzewów owocowych wymaga bowiem stosowania ciągników o określonych parametrach.
Jaki traktor sadowniczy jest najlepszy?
Po pierwsze musi mieć kompaktowe wymiary. Jako drugie powinien charakteryzować się małym promieniem skrętu. Po trzecie wydajny silnik musi zapewnić odpowiednią moc dla prac agrotechnicznych oraz podczas szybkiego transportu.
Traktor o zmiennym rozstawie kół

Dzięki zmianie rozstawu kół ciągnik sadowniczy Kubota M5091N można dostosować do szerokości międzyrzędzi
Ciągnik sadowniczy Kubota M5091 Narrow można dostosować do specyfiki danego gospodarstwa. W ciągniku Kubota M5091N można bowiem stosować ogumienie o różnej szerokości, a także zmieniać rozstaw kół, a tym samym szerokość ciągnika. Przednie koła mogą być rozstawione na szerokość od 1045 do 1339 mm. Rozstaw kół tylnej osi również jest zmienny i sięga od 936 do 1414 mm. Tym samym zmienia się też całkowita szerokość ciągnika (od 1312 do 1723 mm). Pozwala to na wydajną pracę w wąskich międzyrzędziach.
Maksymalny kąt skrętu przednich kół to aż 55 stopni. Znakomitą zwrotność zapewnia też system Bi-Speed Turn. Jeśli koła są skręcone pod kątem większym niż 35 stopni, kręcą się wówczas szybciej niż koła osi tylnej. W efekcie ciągnik zacieśnia zakręt, zmniejszając tym promień skrętu.
Rozwiązania te po pierwsze zmniejszają promień zawracania, po drugie zmniejszają uszkodzenie podłoża przez koła, a po trzecie skracają czas manewrów na uwrociach. W efekcie rośnie wydajność pracy, a jednocześnie — dzięki mniejszej liczbie manewrów — spada zużycie paliwa.
Traktor sadowniczy z mocnym silnikiem

Przekładnia ciągnika Kubota M5091N dysponuje nadbiegiem 40 Eco, który umożliwia szybki transport przy niskim zużyciu paliwa
W ciągniku sadowniczym Kubota M5091N montowany jest niezawodny i oszczędny czterocylindrowy diesel o pojemności skokowej 3769 cm3. Jego moc wynosi od 94,4 KM, a moment obrotowy 320 Nm.
Napęd trafia na 4 koła za pośrednictwem mechanicznej skrzyni biegów o 18 przełożeniach do przodu i takiej samej liczbie biegów wstecznych. Elektrohydrauliczny rewers, obsługiwany bez użycia sprzęgła, umożliwia błyskawiczną i płynną zmianę kierunku jazdy.
Ciągnik sadowniczy z wydajną hydrauliką
Traktory M5091 Narrow dysponują instalacją hydrauliczną z pompą o wydatku 69 l/min. Standardowo ciągnik ma dwie pary rozdzielaczy hydraulicznych, ale ich liczbę można zwiększyć do pięciu, które są wyposażone w regulację przepływu. W efekcie, dzięki możliwości wykonywania kilku zadań równocześnie, rośnie wydajność pracy.
W standardzie ciągnik Kubota M5091N ma tylny WOM pracujący w dwóch zakresach prędkości — 540 i 540E obr./min. Stałą wydajność narzędzi napędzanych z WOM zapewnia elektroniczny system kontroli obrotów silnika. Po jego włączeniu silnik pracuje zawsze ze stałą prędkością, niezależnie od zmian zapotrzebowania na moc.
Tylny TUZ ciągnika M5091N ma imponujący udźwig 2300 kg. Znacznie podnosi to wydajność ciągnika sadowniczego dzięki możliwości współpracy z ciężkimi narzędziami.
ISOBUS oszczędza czas i pieniądze
Ciągnik sadowniczy Kubota serii M5001N można uczynić jeszcze wydajniejszym. Po zamontowaniu terminala IsoMatch Tellus i gniazda ISOBUS operator może kontrolować i zmieniać ustawienia maszyn sprzężonych z M5091N bez opuszczania kabiny ciągnika. Opcjonalne licencje kontroli sekcji i zmiennego dawkowania pozwalają na zminimalizowanie kosztów produkcji dzięki zmniejszeniu zużycia materiałów i paliwa.
Wyposażenie opcjonalne ciągnika Kubota M5091 obejmuje także kierownicę elektryczną. W tym przypadku elektronika przejmuje kierowanie pojazdem, a operator może skupić uwagę na pracy narzędzi. Układ elektrycznej kierownicy może obsługiwać kilka ciągników. Po zdemontowaniu można go przełożyć do innego ciągnika Kubota.
Ciągnik z korzystnym finansowaniem
Nabywca ciągnika Kubota serii M5001N może skorzystać z promocyjnych i standardowych programów finansowania KUBOTA Finance dedykowanych gospodarstwom o profilu sadowniczym. Rozwiązania KUBOTA Finance umożliwiają wybór modelu finansowania, który będzie najbardziej odpowiedni dla konkretnego gospodarstwa.
Podobnie jak w przypadku pozostałych serii traktorów Kubota, ciągnik M5001N można objąć dodatkową gwarancją KUBOTA Care. Pozwala ona przedłużyć ochronę gwarancyjną nawet do 5 lat lub 5000 motogodzin.
Czytaj również:
Najpopularniejszy ciągnik sadowniczy — TOP 10
Szpalerowa uprawa porzeczki czarnej z wykorzystaniem mini ciągnika
Miniciągniki ogrodnicze