Jaka będzie cena borówki amerykańskiej w 2022 r.?

Cena borówki amerykańskiej, jaką proponują przetwórnie, tuż przed rozpoczęciem sezonu jest wyższa niż stawki, jakie proponowano na początku ubiegłego sezonu. Te pierwsze oferty najprawdopodobniej pomagają im wysondować rynek. 

Kupcy zaczęli sondować rynek borówki amerykańskiej (prawidłowa nazwa botaniczna to borówka wysoka) pod kątem owoców deserowych i przemysłowych. Czy proponowana cena borówki będzie zadowalająca dla producentów tych owoców?

Cena borówki amerykańskiej w skupie — propozycje na obecny sezon

Sezon na owoce krajowej borówki wysokiej jeszcze się nie zaczął. Oczywiście dotyczy to także owoców przeznaczonych na przemysł. Ubiegłoroczny sezon wystartował znacznie później z powodu opóźnionej wegetacji. W tym roku także trzeba jeszcze poczekać na początek realnego handlu krajowymi owocami, ale przetwórcy już sygnalizują, że popyt na borówkę z ich strony będzie duży.

W związku z tym pojawiły się już pierwsze oferty cenowe. Jednakże najpewniej mają bardziej charakter sondażowy niż realny. Pierwsze ceny w skupach wahają się od 7,00 do 9,00 zł/kg. Oczywiście działające na rynku podmioty będą miały baczenie zarówno na nie jak na reakcje producentów borówek.

Jak wyglądały ceny w ubiegłym sezonie?

Zaproponowana obecnie cena borówki wysokiej jest wyższa niż cena na starcie ubiegłego sezonu, kiedy wynosiła 5,00 zł/kg. Ponadto ceny borówki na mrożenie rosły w ciągu sezonu dobijając do poziomu 7,50–8,50 zł/kg. Jednocześnie zeszłoroczna cena borówki amerykańskiej deserowej w dużym hurcie szybko spadła już na początku sezonu. W związku z tym widać, że zapowiada się kolejny, gorący sezon.

A jak wygląda sytuacja z cenami borówki na świecie?

W przypadku deserowej borówki wysokiej sytuacja wskazuje na to, że podaż z krajów południowej Europy wygaśnie. W Hiszpanii zebrano już 90% tegorocznych

cena borówki amerykańskiej - borówka - plantacja pod osłoną pod

Zaproponowana z początkiem czerwca cena borówki amerykańskiej najpewniej ma bardziej charakter sondażowy niż realny

fot. Katarzyna Kupczak

plonów, co spowodowało szybki spadek podaży. Jednocześnie cena borówki amerykańskiej nieco się wahała, lecz bez wyraźnej tendencji spadkowej. W 21. tygodniu jej średnia cena dla producenta wyniosła 2,43 euro/kg, jednakże była niższa niż w poprzednich sezonach.
Na polskich rynkach hurtowa cena borówki amerykańskiej pochodzącej z Hiszpanii czy Maroka była na poziomie 18,0–25,0 zł/kg. Aczkolwiek rok temu było to minimum 35 zł/kg a w szczycie hurtowe ceny sięgały 60 zł/kg. Z kolei cena borówki wysokiej z krajowych plantacji startowała w końcówce czerwca zazwyczaj średnio na poziomie 39,00 zł/kg.

Reasumując, cena borówki amerykańskiej w tym sezonie przynajmniej na starcie zapowiada się lepiej niż w 2021 r. Jednak duże nasadzenia, rosnące z roku na rok, i związana z nimi nadpodaż owoców, już w ubiegłym sezonie przyczyniły się do wyraźnego spadku cen. A ten sezon może okazać się równie niekorzystny, przynajmniej dla części producentów. Czyżby powtarzała się sytuacja jak z jabłkami? Już teraz niektórzy plantatorzy nastawiają się na mechaniczny zbiór części plonów z przeznaczeniem na przemysł.

źródło: Fresh-market.pl


Czytaj też:
Koszt produkcji kilograma borówki amerykańskiej w uprawie polowej
Uprawa borówki amerykańskiej — koszty założenia plantacji w gruncie

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *