Jabłko przemysłowe – obecna sytuacja w skupach

Jabłko przemysłowe staniało w ostatnich dniach. Już wcześniej wiele wskazywało, że dojdzie do korekty cen skupu jabłek przemysłowych. Główną przyczyną tego stanu jest rosnąca podaż, gdyż ilości jabłek w magazynach są na rekordowym poziomie. Ne pomógł nawet bardzo dobry wolumen eksportu polskich jabłek w pierwszych miesiącach bieżącego sezonu przechowalniczego.

Jabłko przemysłowe będzie jeszcze tanieć, ponieważ obecne zapasy, nawet deserowych owoców, trudno sprzedać w kraju a co dopiero wyeksportować. W związku z tym narasta presja podażowa, z której znowu chcą skorzystać przetwórcy jabłek.

Jak zmieniały się ceny na jabłko przemysłowe?

Pod koniec stycznia doszło do ograniczonej korekty cen skupu jabłek do przetwórstwa. Zwykłe jabłko przemysłowe potaniało o 2% i jest

jabłko przemysłowe

Jabłko przemysłowe na początku sezonu przerobowego kosztowało nieco ponad 20 gr/kg, z początkiem lutego – średnio ponad 50 gr/kg

fot. Anita Łukawska

skupowane po 0,45–0,50 zł/kg. Jednak niższe stawki oferowane są za jabłko „mokre”, zaś wyższe stawki dotyczą jabłka niesortowanego. Suchy przemysł jest tańszy o 1,9%, a jego ceny wahają się od 0,50 do 0,53 zł/kg. Jabłko odmianowe staniało w podobnych granicach i obecnie jego ceny, w zależności od odmiany, znajdują się w przedziale 0,58–0,63 zł/kg.

Ile obecnie kosztuje jabłko przemysłowe?

Cena jabłka przemysłowego w skupach

W ostatnich dniach ceny poszczególnych odmian w skupach kształtowały się następująco:
Bojken – 0,58 zł/kg;
Golden Delicious (suchy przemysł) – 0,63 zł/kg;
Mutsu – 0,58–0,60 zł/kg.

Cena jabłka przemysłowego w ofertach internetowych

Z kolei na giełdzie Igrit.pl oferty skupu jabłek z ostatnich dni są następujące:
Golden Delicious (na sok) – 0,62 zł/kg;
Idared (na obieranie) – 0,60 zł/kg;
Ligol (na obieranie) – 0,60 zł/kg;
Mutsu (na sok) – 0,62 zł/kg;
Szampion (na przecier) – 0,55 zł/kg.

Dla odmiany za jabłko przemysłowe suche jeden z kupujących oferuje 0,47 zł/kg. Kolejny za drobne jabłka na sok daje od 0,52 do 0,65 zł/kg, za zielone – 0,60 zł/kg.

Reasumując, sytuacja jaka obecnie panuje na rynku jabłek przemysłowych powoduje, że ceny utrzymają się na wyższym poziomie niż na początku sezonu przerobowego, tzn. tuż po zbiorach owoców. Jednak te ceny, weźmy to pod uwagę, to często są pieniądze, które sadownik otrzymuje za jabłko deserowe z przechowalni przeznaczane na przemysł. Czyli koszt dotrzymania towaru do lutego już powinien być powiększony o energię wydatkowaną na chłodnie, wentylacje, środki wydłużające trwałość. Ponadto sytuacji nie poprawia fakt, że w chłodniach jest duża ilość jabłek deserowych, z którymi nie ma co zrobić. Dlatego do przemysłu trafia obecnie nie tylko jabłko przemysłowe, ale także deserowe odmian takich jak Szampion czy Jonagored.

źródło: www.fresh-market.pl, www.igrit.pl


Czytaj też:
Ceny jabłek przemysłowych 2022

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *