Golden Delicious w cenie

Golden Delicious w cenie pozostaje już od dłuższego czasu. To popularna odmiana, po którą chętnie sięgają konsumenci nie tylko w Europie. Jednak czy Golden jest taki sam na całym świecie? Włoscy sadownicy z firmy La Deliciosa pokazują, że niekoniecznie.

Golden Delicious w cenie utrzymuje się na całym świecie, choć płacone za niego stawki są bardzo zróżnicowane. Dużą rolę odgrywa w przypadku tego jabłka jakość. Najlepsze ceny uzyskuje się za owoce najwyższej jakości, szczególnie wtedy, kiedy stoi za nimi uznana na rynku marka. Poprzednio opisywaliśmy markę jabłka Marlene, pod którą oferowane są najwyższej jakości jabłka kilku odmian, w tym Goldena. Ze względu na wysoki popyt na te jabłka, także inni sadownicy chętnie zajmują się jego produkcją.

Jak radzą sobie włoscy sadownicy?

Golden Delicious - sprzedaż

Golden Delicious ma różne walory smakowe, w zależności od rejonu produkcji

fot. Anita Łukawska

Firma La Deliciosa z Sanzeno (Trento) postawiła na jakość owoców. Prowadzący ją bracia uprawiają jabłonie na 8 ha, z czego większość zajmuje właśnie Golden Delicious. Panujące w regionie warunki klimatyczne pozwalają im na wyprodukowanie owoców o unikatowych właściwościach organoleptycznych. W związku z tym ich jabłka Golden różnią się od wyprodukowanych w innych rejonach.

Ubiegłoroczny sezon był dla braci łaskawy. Podczas gdy niekorzystne zjawiska pogodowe dotknęły sadowników w innych rejonach Val di Non, ich uprawy nie ucierpiały. Wyprodukowane owoce były dobrej jakości.

Bracia sprzedają swoje owoce lokalnie, na rynkach hurtowych północnych Włoch. Ponieważ prowadzą produkcję na małym areale, nie wchodzą we współpracę z dystrybutorami działającymi na dużą skalę. Wola skupić się na jakości owoców, której zawdzięczają lojalność swoich klientów.

Ceny jabłek Golden Delicious na polskich rynkach

Także w Polsce Golden Delicious jest w cenie. Na rynkach hurtowych jego ceny kształtowały się w ostatnich dniach następująco:

LokalizacjaCena minimalna (zł/kg)Cena maksymalna (zł/kg)
Bronisze1,001,86
Kalisz1,671,67
Poznań2,332,67

Golden Delicious utrzymuje niezłą cenę także w skupach. W związku z tym za owoce kalibru 70+ można dostać od 1,00 do 1,60 zł/kg.

Golden w cenie w Europie Zachodniej…

W krajach zachodniej Europy jabłka Golden Delicious również należą do jednych z lepiej wycenianych. Mianowicie, na poszczególnych rynkach hurtowych są one następujące:

LokalizacjaCena minimalna (zł/kg)Cena maksymalna (zł/kg)
NiemcyBerlin4,535,89
FrancjaLyon3,406,80
Marsylia4,088,16
Nantes4,318,16
Rungis5,896,80
Strasbourg4,539,52
WłochyBolonia2,182,18
Forli2,954,53
Ravenna1,952,95

Powyższe ceny uzyskiwane są za owoce z upraw konwencjonalnych, zależne m.in. od kalibru owoców. W przeciwieństwie do nich ekologiczny Golden kosztuje nawet dwa razy więcej. Przykładowo w Lyonie sprzedawany jest Golden w cenie od 9,97 do 10,88 zł/kg.

A także w Europie Wschodniej

Golden w cenie jest też u naszych wschodnich sąsiadów. Konkretnie to, na Białorusi jego ceny wahają się od 2,75 zł/kg do 3,24. W Gruzji kosztuje od 2,24 do 3,96 zł/kg. W Mołdawii ceny Goldena nie odbiegają od polskich i wynoszą od 1,38 do 1,84 zł/kg. Wprawdzie, duży rozrzut cenowy osiąga Golden w Tadżykistanie, gdzie jego ceny wahają się od 2,16 do 7,20 zł/kg. Jeszcze droższe są jabłka tej odmiany w Uzbekistanie, gdzie jego ceny wahają się od 6,08 do 9,50 zł/kg.

Reasumując, wysoki popyt powoduje, że Golden w cenie utrzymywać się będzie prawdopodobnie przez dłuższy czas. Jego smak i aromat powodują, że każdy kto zasmakuje w tych jabłkach, będzie chętnie do nich wracał.

źródła: italiafruit.net, east-fruit.com, fresh-market.pl

Czytaj też: Jabłka Marlene – Nowa kampania „Cztery pory roku”

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *