Fruit Logistica 2023

Fruit Logistica 2023 to kolejne „spotkanie na szczycie” dające możliwość nawiązania kontaktu pomiędzy wystawcami z 86 krajów a gośćmi niemalże z całego świata. Berlińskie Targi udzielą jej przestrzeni 8–10 lutego.
Fruit Logistica 2023 obejmuje każdy sektor branży świeżych produktów i zapewnia pełny obraz innowacji, produktów oraz usług na każdym ogniwie międzynarodowego łańcucha dostaw. W ten sposób oferuje doskonałe możliwości nawiązywania kontaktów głównym graczom w każdym sektorze przemysłu.
Technologie przyszłości na Fruit Logistica 2023
Start-upy i firmy zaprezentują innowacje i technologie, które sformułują na nowo prowadzenie biznesu. Dyrektor Fruit Logistica, Kai Mangelberger powiedział:
Dostawcy owoców i warzyw na całym świecie są pod ogromną presją, aby zmniejszyć koszty i ich wpływ na środowisko. Technologie cyfrowe prezentowane na Fruit Logistica zaoferują im możliwość uczynienia zarówno produkcji, jak i łańcuchów dostaw bardziej wydajnymi i zrównoważonymi — zapowiada dyrektor Fruit Logistica, Kai Mangelberger.
W hali 3.1 innowacyjne firmy zaprezentują szereg rozwiązań cyfrowych w strefie Smart Agri, która zadebiutowała na Fruit Logistica w ubiegłym roku. Należą do nich wyposażone w sztuczną inteligencję robotyczne kombajny (IAV), drony do precyzyjnego opryskiwania (ABZ Innovation) oraz autonomiczne pojazdy rolnicze (Ant Robotics). Prezentacja obejmie też zaawansowane koncepcje nawadniania (Irriot i Topraq).
Natomiast 10 lutego, pod hasłem „Disrupt Agriculture”, w hali 2.1 odbędzie się czwarty Start-up Day targów Fruit Logistica. Stanie się on centrum networkingowym dla start-upów i firm prezentujących przełomowe innowacje. 20 najbardziej innowacyjnych i technologicznych start-upów z całego świata zaprezentuje swoje produkty, projekty i wizje w strefie Start-up.
Trzeciego dnia targów odbędzie się również Start-up Stage, gdzie start-upy zaprezentują perspektywiczne pomysły biznesowe, technologie i swoje wizje przyszłości branży.
Wśród prezentowanych podczas Fruit Logistica 2023 technologii znajdą się platformy napędzane przez AI. Mogą one przewidywać terminy przydatności do spożycia (Freshsens). Poza tym wysyłać ostrzeżenia o bezpieczeństwie żywności (iComplai) i promować współpracę między łańcuchami dostaw (Obortech). Ponadto firmy takie jak 7Sense Agritech, Bluetentacles i Smart Watering Solutions zaprezentują inteligentne technologie nawadniania, z których każda może drastycznie zmniejszyć zużycie wody i energii.
Nowości w systemach opakowań na Fruit Logistica 2023
Firma Ecocool GmbH po raz pierwszy pojawi się na targach Fruit Logistica 2023. Zaprezentuje ona szerokie portfolio opakowań ochronnych dla owoców wrażliwych na temperaturę.
Fruit Logistica oferuje możliwość zaprezentowania naszych produktów międzynarodowej publiczności w segmencie żywności. W centrum naszego zainteresowania są międzynarodowi eksporterzy owoców i firmy zajmujące się logistyką żywności. Do nich kierujemy naszą ofertę zrównoważonych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie opakowań transportowych — mówi dr Florian Siedenburg, dyrektor zarządzający Ecocool GmbH.
Na targach odbędzie się również premiera produktu. Ecocool zaprezentuje nową osłonę termiczną (kaptur) dla ładunków lotniczych. Te kaptury termiczne do frachtu lotniczego zaprojektowano specjalnie na potrzeby transportu świeżych owoców. Producent z Bremerhaven zaadaptował i rozwinął tutaj swoje sprawdzone opakowania termiczne z segmentu farmaceutycznego. Obszarem zastosowania są terminale cargo na lotniskach. Tam łatwo psujące się towary są chronione przed dużym upałem i wahaniami wilgotności. Mikroperforowany materiał, odbijający promieniowanie z obu stron, jest w stanie regulować temperaturę i wilgotność jednocześnie.
Z recyklingu termiczne torby i pudełka na owoce
Ecocool zaprezentuje na targach Fruit Logistica 2023 również swoje innowacyjne produkty z serii Inno — „Innobox” i torbę wysyłkową „Innobag”. Oba rozwiązania opakowaniowe wykonano z materiału na bazie celulozy pochodzącej z recyklingu. W obu produktach zastosowano warstwę izolacyjną opartą na celulozie pochodzącej z recyklingu papieru. Dlatego w połączeniu z elementami chłodzącymi, rozwiązania opakowaniowe zapewniają, że docelowa temperatura podczas wysyłki pozostaje poniżej 8°C. W zależności od formatu i dodanego chłodziwa utrzyma się ona przez 24 do ponad 48 godzin.
W przypadku ładunków wrażliwych na temperaturę, izolacja kontenerowa Ecocool oferuje niedrogie i wygodne rozwiązanie w zakresie obsługi. Po złożeniu izolacja kontenerowa zajmuje bardzo mało miejsca i jest bardzo łatwa w montażu. Całościowa okładzina pojemnika umożliwia optymalne funkcjonowanie. Dzięki izolacji temperatura wewnątrz jest o ok. 10°C niższa niż w przypadku nieizolowanego pojemnika. Zmniejsza to wahania temperatury i zapobiega kondensacji.
Nominacje do nagrody Innovation Award 2023
Spośród 10 nominowanych produktów, prezentujemy takie, które mogą być przydatne w produkcji i logistyce owoców w polu i pod osłonami.
- Q Eye Smart (Włochy) — skaner do precyzyjnego sortowania owoców, gwarantujący wysoką jakość towaru, w całości oparty na Platformie Sztucznej Inteligencji.
- LEDFan Greenhouse Toplight (Węgry) — urządzenie ma pomóc w oszczędzaniu na oświetleniu i ogrzewaniu obiektów uprawowych.
- Or Apple Juice Fill Up (Włochy) — samoobsługowa maszyna dozująca świeżo przygotowany sok jabłkowy w butelkach. Dodatek stanowi woda i witamina C, która zapobiega utlenianiu soku.
- evolutionS (Wielka Brytania) — zaawansowane urządzenie do bardzo szybkiego, dokładnego, niezawodnego i precyzyjnego zgrzewania tacek z produktami.
Źródło: fruitlogistica.com
Czytaj również:
TSW 2023 w telegraficznym skrócie