Czy można przycinać drzewa owocowe latem?

Czy można przycinać drzewa owocowe latem? Mimo że letni termin cięcia nie jest zbyt popularny i często stosowany, to jest to bardzo ważny i korzystny zabieg. Cięcie letnie można traktować jako zabieg uzupełniający cięcia zimowego lub wczesnowiosennego u jabłoni i gruszy. Lato — to także najważniejszy termin cięcia wiśni i czereśni.
Latem, można ciąć wiśnie i czereśnie, ale także inne gatunki pestkowe: morele, brzoskwinie i śliwy. Pod koniec sierpnia, jeśli to konieczne można również ciąć orzech włoski. W zależności od gatunku i odmiany drzewa cięcie letnie wykonujemy od początku lipca do połowy września (np. zimowe, późne odmiany jabłoni). U gatunków pestkowych, cięcie letnie wykonujemy po zbiorach, ale najlepiej w drugiej połowie lipca i w sierpniu.
Czy można przycinać drzewa owocowe latem?
Cięcie letnie polega na usunięciu zbędnych, silnie rosnących wilków i starszych pędów (pestkowe), które zacieniają koronę i konkurują o
wodę i składniki pokarmowe z pędami, na których rosną owoce. Letnie cięcie po zbiorze owoców pestkowych ma charakter cięcia sanitarnego i prześwietlającego lub odnawiającego. Cięcie gatunków pestkowych w tym czasie, ogranicza ryzyko wystąpienia u nich chorób grzybowych (srebrzystość liści, zgorzel kory) i bakteryjnych (rak bakteryjny), ponieważ jest mało zarodników. Dodatkowo podczas ciepłej, słonecznej pogody, rany szybciej się goją.
Najsilniej tniemy wiśnie i brzoskwinie, słabiej — czereśnie. Zaleca się, aby podczas wycinania zbędnych i starszych pędów, zostawić czop do 10 cm długości, na którym znajdują się pąki liściowe, z których wyrosną pędy ułatwiające odnowienie korony. Podczas cięcia letniego, u śliw i czereśni, można także skracać silne przyrosty (40-cm), nad 5–7 liściem od nasady pędu. Umożliwi to powstawanie licznych krótkopędów owoconośnych. U starszych np. 6-letnich czereśni szczepionych na podkładkach karłowych, cięcie prześwietlające lepiej wykonać wiosną.
Cięcie letnie drzew owocowych — zalety zabiegu
Cięcie letnie u jabłoni i gruszy polega na usunięciu wilków i nadmiaru silnych pędów. Taki zabieg poprawia doświetlenie korony i owoców. Wykonuje się je 3–4 tygodnie przed zbiorem jabłek. Tyle czasu potrzebują jabłka dla wytworzenia na skórce ładnego, intensywnego rumieńca. Cięcie jabłoni i gruszy w lipcu i sierpniu, można zacząć od czerwcowego wyłamywania wilków u nasady konarów, a u odmian ogałacających się (Rubin) powinno być uzupełnione uszczykiwaniem 40 cm przyrostów, nad 3–5 liściem w celu lepszego wypełnienia korony, formacjami owoconośnymi
Niezależnie od gatunku cięcie letnie:
- ogranicza rozmiary drzewa,
- poprawia nasłonecznienie koron,
- stwarza lepsze warunki do zawiązywania pąków kwiatowych na kolejny sezon,
- wpływa korzystnie na kondycję i zdrowotność drzewa,
- sprzyja odmłodzeniu drzewa,
- poprawia wybarwienie i smak jabłek.
Czytaj również:
Kiedy sadzić drzewka owocowe — optymalne terminy
Podcinanie korzeni jabłoni wiosną w sadach