Czereśnie 2023. U progu sezonu

Każdy wie, że dzieci uwielbiają czereśnie! Ale tylko te dorodne, słodkie i soczyste. We Włoszech, podobnie jak w Hiszpanii zbliża się pełnia zbiorów. Jak z jakością sobie radzą plantatorzy po trudnej wiośnie i ulewnym maju? Jak zapowiada się sezon na czereśnie 2023?

Pierwsze zbiory wczesnych odmian rozpoczęły się na początku kwietnia w Hiszpanii. Były to owoce spod osłon w pobliżu Lleida (Katalonia) odmiany Glamour Cherries, jedynej zbieranej tak wcześnie. Zazębiło się to bezpośrednio z głównymi uprawami hiszpańskich owoców z Mequinenzy (Aragonia), które były sprzedawane przez cały maj. Z kolei w Apulii (Włochy) zaczęły się zbiory odmiany Ferrovia.

Trudny początek sezonu

Jak wiemy, sezon na czereśnie 2023 wystartował na południu Europy, choć powoli. Albowiem w maju część sadów czereśniowych w Hiszpanii ucierpiała wskutek ulewnych deszczy.

Straty w sadach w wyniku ulewnych deszczy

Ulewne deszcze uderzyły również we Włoszech, powodując powodzie w regionie Emilia-Romania.

Po tygodniach złej pogody, która zagroziła kilku tonom odmian wczesnych i pośrednich, trwają teraz zbiory odmiany Ferrovia w Apulii. W zeszły piątek, 26 maja, zebrałem pierwsze owoce tej czereśni. Na szczęście w tym przypadku uszkodzenia spowodowane pękaniem są bardzo ograniczone i szacuje się je na 10–15% — mówi Giacomo Giotta, właściciel f20-hektarowego sadu czereśniowego w Bari (Apulia).

Co więcej, okres deszczowy we Włoszech poprzedziły dni z wysoką temperaturą, które przyczyniły się do drobnienia owoców.

Jakość jest wysoka, ale to, co robi różnicę w tym roku, to głównie kalibry — ocenia Giotta.

Z podobnym problemem borykają się hiszpańscy plantatorzy. Późne kwitnienie i bardzo krótki okres dojrzewania czereśni przełożyły się na mniejszy niż w poprzednich latach kaliber owoców. Choć generalnie są one dobrej jakości — piękne, kolorowe i smaczne — wielu producentów miało trudności z uzyskaniem bardziej wyrośniętych czereśni.

Aktualne ceny za czereśnie 2023

Choć warunki pogodowe wyraźnie się poprawiają, dojrzewanie owoców jest wydłużone. Jednocześnie podaż letnich owoców jest wciąż ograniczona. To łącznie przekłada się na cenę. Albowiem zainteresowania ze strony operatorów nie brakuje. Według relacji Giacomo Giotta ceny hurtowe oscylują obecnie w okolicach 7 euro/kg, czyli nieco więcej niż rok temu.

czeresnie-2023-K-Kupczak

Zaczyna się sezon zbiorów czereśni hiszpańskich i włoskich

fot. Katarzyna Kupczak

Jakie będą letnie czereśnie 2023?

Jednak pomimo bardzo deszczowego maja sytuacja produkcyjna w Apulii jest lepsza niż w innych rejonach Włoch. Długoterminowe prognozy pogody wyglądają obiecująco, więc sadownicy z tego regionu spodziewają się produkcji na zadowalającym poziomie. Podobnie jest w odniesieniu do jakości handlowej tych owoców.

Będziemy w stanie zapewnić dobry produkt przez następne trzy tygodnie —  podsumowuje Giacomo Giotta.

Czerwiec przyniesie również pełnię zbiorów w Hiszpanii. Sadownicy z regionów niedotkniętych ulewnymi deszczami liczą na obfite plony. To z kolei umożliwi im poprowadzenie silnej kampanii promocyjnej.

Źródła: Eurofruit, FreshPlaza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *