Ceny truskawek lokalnych wyższe niż przed rokiem

Ceny truskawek w tym sezonie nie będą rozpieszczać konsumentów. Na niektórych rynkach są one wyraźnie droższe niż rok temu. Taka sytuacja wystąpiła np. w Gruzji, gdzie konsumenci mogą się już cieszyć pierwszymi owocami z gruntu.

Ceny truskawek, które są dostępne na polskich rynkach hurtowych i w sklepach są wyraźnie wyższe niż owoców importowanych. W wielu przypadkach są one porównywalne do cen ubiegłorocznych, a na niektórych rynkach są nawet tańsze. Jednakże są to owoce z upraw pod osłonami. Na owoce z gruntu trzeba jeszcze poczekać.

W Gruzji rozpoczął się sezon truskawek z upraw polowych

Pomimo niskiej temperatury w kwietniu, w Kachetii dojrzały już wczesne odmiany. Zazwyczaj maj zaczyna się od wzrostu cen truskawki, które w hurcie wynoszą 5–7 lari/kg (7,35–10,29 zł/kg). Jednakże lokalna podaż osiągnie swój szczyt w drugiej połowie maja, a to pociągnie za sobą nieunikniony spadek cen pod koniec miesiąca.
Maj 2022 r. rozpoczął się średnią ceną 6 lari/kg (8,82 zł/kg), nieco wyższą niż rok temu.
Jednocześnie wzrosła podaż tureckich truskawek na rynkach hurtowych. Według oficjalnych danych, w kwietniu Gruzja zaimportowała 723 tony truskawek, co stanowi wzrost o 26% w porównaniu z kwietniem 2021 r. Tureckie truskawki są obecnie sprzedawane na rynkach hurtowym w cenie 5–6 lari/kg (7,35–8,82 zł/kg). Jednakże gruzińskie truskawki są droższe od importowanych, ponieważ uważa się je za smaczniejsze i zdrowsze pomimo mniej atrakcyjnego wyglądu.

Jednakże lokalni rolnicy obawiają się, że wzrost taniego importu może sprawić, że lokalna produkcja stanie się nieopłacalna. Sofo Makhatlishvili, wraz ze wspólnikami, posiada w Kakheti pole truskawek o powierzchni 2,5 ha. W maju tego roku skupią się na sprzedaży sadzonek, a nie truskawek. Makhatlishvili wyjaśnił, że planują przestawić się na sprzedaż truskawek dopiero w czerwcu, ponieważ w maju ceny mogą gwałtownie spaść ze względu na nadpodaż na rynku.

Ceny truskawek na polskich rynkach hurtowych

Wyższe ceny truskawek krajowych widać też na rynkach krajowych.

  • Na Broniszach krajowe truskawki kosztują od 18 do 25 zł kg, podczas gdy importowane można kupić już za 11 zł/kg.
    ceny truskawek - owoce do sprzedaży

    Ceny truskawek od lokalnych producentów znacznie przewyższają import

     

  • W Sandomierzu krajowa truskawka kosztuje 23 zł/kg, podczas gdy importowana od 10 do 14 zł/kg.
  • W Kaliszu krajowe truskawki kosztują od 20 do 24 zł/kg, podczas gdy importowane 10–15 zł/kg.

Reasumując, ceny truskawek krajowych będą jeszcze przez kilkanaście dni znacznie wyższe od cen owoców z importu. Spadku cen można się spodziewać dopiero po rozpoczęciu się zbiorów truskawek z upraw polowych. Jednakże w obecnym sezonie nie będziemy cieszyć się tak niskimi cenami jak w latach ubiegłych.

źródło: EastFruit

 


Czytaj też:
Ochrona truskawki przed szarą pleśnią i antraknozą
Koszty założenia plantacji truskawki deserowej w polu — wg dr. Paszko

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *