Ceny skupu jabłek przemysłowych — sadownicy mówią o spekulacji

Ceny skupu jabłek przemysłowych z dnia na dzień są coraz niższe. Każda obniżka cen budzi wiele emocji wśród sadowników. Nieważne czy chodzi o jabłka przemysłowe, truskawki, czy może o wiśnie. Emocje i niezadowolenie rośnie, gdyż obserwowanym obniżkom nie towarzyszą żadne ekonomiczne powody. Dlatego część sadowników podejrzewa, że ceny poddawane są spekulacjom. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy!

Niskie ceny skupu jabłek przemysłowych to problem, z którym borykają się w ostatnim czasie sadownicy. Na ich kłopoty zwrócili uwagę Członkowie Rady Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Sandomierzu. Przedstawiciele sadowników przekazali swoje obawy do Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, która zwróciła się w tej sprawie do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ceny skupu jabłek przemysłowych spadają — czy to efekt spekulacji?

Jak informuje Świętokrzyska Izba Rolnicza, ceny jabłek przemysłowych w skupie 4 sierpnia 2022 r. spadły do kwoty 0,45–0,32 zł/kg. Natomiast w środę (10.08.) ceny jabłek obniżyły się z kwoty 0,45 zł/kg do poziomu 0,32–0,35 zł/kg. Obniżki stanowiły więc kilkunastoprocentowy spadek w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Członkowie Rady Powiatowej ŚIR w Sandomierzu obserwują tę sytuację i się zastanawiają: Czy występujące obniżki cen jabłek to efekt spekulacji?

Wiele na to wskazuje, że tak. Niewątpliwie czeka nas w najbliższych dniach nieco zwiększona podaż surowca. Do pełni zbiorów pozostało jednak jeszcze trochę czasu i nie ma jak na razie mowy o podaży, która mogłaby doprowadzić do pracy przetwórni na pełnej wydajności. Do takiej sytuacji trzeba poczekać co najmniej do ostatniej dekady września. Zatem powodem spadków na pewno nie jest, niemożliwa do przetworzenia, podaż surowca — wyjaśnia ŚIR.

Aktualne ceny jabłek przemysłowych zbyt niskie — konieczna pilna interwencja

Sadownicy zwracają również uwagę na to, że zarówno w punktach skupu, jak i w przetwórniach nie widać kolejek, ani większej ilości surowca, który może wpłynąć na spadek cen. Ponadto obecnie nie występuje obniżony popyt na przetworzony surowiec, szczególnie na sok NFC, który eksportuje się na bieżąco.

Ceny skupu jabłek przemysłowych są zbyt niskie, dlatego sadownicy po nagłośnieniu tego problemu planują sprzedać zebrany lub zmagazynowany towar. Co spowoduje zwiększenie podaży. Takiej sytuacji towarzyszy często zmniejszanie wydajności produkcji, czyli kreowanie,”sztucznego tłoku”. Dopiero wtedy pojawia się faktyczny powód do spadków cen, czyli kolejka chętnych do sprzedaży.

Zdaniem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej to właśnie teraz jest odpowiedni czas na działanie w sprawie podejrzeń spekulacji, czy zmowy cenowej. Dlatego samorząd rolniczy zwrócił się do prezesa KRIR w celu podjęcia działań, które zapobiegną spekulacji oraz zmowie cenowej przy skupie owoców do przetwórstwa.

Czytaj również: Odmiana jabłek Elstar najpopularniejsza w Badenii-Wirtembergii

Źródło: Świętokrzyska Izba Rolnicza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *