Ceny porzeczki czarnej 14.07.2022

Jesteśmy europejskim liderem w produkcji czarnej porzeczki. Właściwie stanowimy rezerwuar surowcowy tych owoców. Niestety w tym sezonie nie dostarczymy przemysłowi wymaganej ich ilości. Podaż jest niewielka a popyt spory. Potwierdzają to ceny porzeczki czarnej 14.07.2022 r.

Wiosną, gdy podczas kwitnienia porzeczki czarnej panowały zróżnicowane warunki, obloty pszczół lokalnie były mizerne, zapanował strach o produktywność polskich plantacji. Jednak w okresie pokwitnieniowym popatrzyliśmy optymistycznie na krzewy. Wszystko wskazywało, że plon ogólny owoców błędzie niezły Zawiązków owoców prawidłowo wykształconych i się rozwijających było dużo. Niestety chłody i opady, które utrzymywały się w maju, wpłynęły niekorzystnie na owoce, co ujawnia się obecnie.

Podaż a cena porzeczki czarnej

Dojrzewanie na wielu plantacjach porzeczki czarnej przebiega nierównomiernie. Jedne owoce są już dojrzałe, podczas gdy inne, często na tych samych gronach — ledwo „liźnięte” lub nawet zielone. To właściwie uniemożliwia jednorazowy zbiór, gdyż niedojrzałe owoce, nawet chwilę przetrzymane nie osiągną wartości przetwórczej. Poza tym podczas upałów lokalnie wiele owoców uległo silnym poparzeniom słonecznym. Przy zbiorze mechanicznym konieczne jest ich przesortowanie/odrzucenie. Niedobór surowca bardzo dobrej jakości wpływa na ceny porzeczki czarnej. Mimo iż są wysokie, nie wszystkich satysfakcjonują. Wyprodukowanie owoców doskonałej jakości wymagało bowiem wysokich nakładów, które w przeliczeniu na plon znacznie podnoszą cenę produkcji kilograma.

Dzień do dnia to skoki ceny porzeczki czarnej

Analizujemy i śledzimy wnikliwie ruchy na skupach owoców jagodowych. Konkluzja jest taka, że od wczoraj porzeczka czarna zdrożała średnio o 1,0 zł/kg.

Obecnie cena czarnej porzeczki na skupie nie zaczyna się już od 7,0 zł, ale od 8,0 zł/kg, przy czym za kilogram zebranych do kistenów i w tej formie oferowanych to już nawet 8,3 zł. A i tak towaru jak na lekarstwo.

Ceny porzeczki czarnej na rynkach hurtowych w górę

Ceny porzeczki czarnej 14.07.2022 wzrosły na rynkach hurtowych od wczoraj nawet o 2,0 zł. Porzeczka czarna na Broniszach dzisiaj już kosztuje 20,0 zł za kilogram, podczas gdy 13.07.2022 płaco za nią maksymalnie 18,0 zł.

Wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa przed nami.


Czytaj też:
Ceny porzeczki czarnej 2022

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.2 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *