Ceny malin w sezonie 2022 — prawdopodobnie bardzo wysokie

Ceny malin w sezonie 2022 utrzymają się na wysokim poziomie. Przyczyną jest przede wszystkim wysoki popyt na te owoce, który, wiele na to wskazuje, dorówna temu z roku ubiegłego.

Ceny malin w sezonie 2022 będą wysokie m.in. z powodu niskich stanów magazynowych owoców z poprzedniego roku. Mimo niewielkiego spadku popytu, obserwowanego od stycznia bieżącego roku, trudno określić, jak będzie wyglądała sytuacja. Przewiduje się, że popyt na maliny w nowym sezonie będzie równie wysoki jak w 2021 r. Przy tym ceny malin mogą pozostać wysokie, ale raczej nie będą tak rekordowo wysokie jak w poprzednim sezonie.

Jaki wpływ na ceny malin miał ubiegły sezon?

Sezon malinowy w 2021 r. był niewątpliwie wyjątkowy pod wieloma względami. Z jednej strony producenci byli zadowoleni z wysokich cen w

ceny malin w sezonie 2022 - malina - owocowanie

Jak się będą kształtowały ceny malin w 2022 r.?

fot. Katarzyna Kupczak

punktach skupu. Jednakże na wielu plantacjach nie zebrano wszystkich owoców z powodu braku pracowników sezonowych. W sprzyjających warunkach można zebrać ponad 20 ton malin z hektara. Jednakże eksperci uznali, że trudno jest określić plon w 2021 r. Szacują oni, że zbiory w 2021 r. w Europie były o 30–35% niższe od możliwych.
Przyczyną niższych zbiorów były także niekorzystne warunki pogodowe. Ponieważ w Polsce, jak i u konkurencji w Serbii, na Ukrainie plantacje ucierpiały z powodu wiosennych przymrozków i letnich opadów. Wzrost cen malin przed rokiem spowodowany był również brakiem zapasów z poprzedniego roku.

Na jakim poziomie będą ceny malin w sezonie 2022?

Zdaniem ekspertów wysokie ceny malin w sezonie 2022 są jak najbardziej możliwe. Serbowie już teraz zapowiadają, że tegoroczne zbiory malin będą mniejsze niż w ubiegłym sezonie. W związku z tym spodziewają się wysokich i rosnących z czasem cen. Z kolei w przypadku zbiorów malin w Chile jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miały być one mniejsze.

W Polsce przygotowania do nowego sezonu trwają pełną parą. Ubiegłoroczne rekordowo wysokie ceny malin dają producentom powody do optymizmu. Obecnie plantacje są dobrze utrzymane, a plantatorzy zainwestowali w swoje uprawy, aby uzyskać dobrą jakość owoców.

Ponadto szacuje się, że popyt będzie równie wysoki jak w 2021 r., przez co ceny malin w sezonie 2022 będą wysokie. Jednakże niekoniecznie dobiją do poziomu w ubiegłego roku.

źródło: fruchthandel.de


Czytaj też:
Maliny mrożone – Polska światowym liderem importu
Cena malin wciąż imponująca! Czyli jaka przyszłość plantacji?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *