Ceny malin deserowych

Ceny malin deserowych wykazują dużą rozpiętość w zależności od miejsca sprzedaży. Poniżej przedstawimy, jak kształtują się na poszczególnych rynkach hurtowych.

Wysokie ceny malin deserowych w sezonie 2021 zachęciły ogrodników do zwiększenia nasadzeń, a nawet rozpoczęcia uprawy tego gatunku. Czy taki ruch się opłaci? Przeanalizujemy sezon systematycznie, odnotowując ceny na rynkach hurtowych w połączeniu z detalicznymi. Otwieramy notowania cen malin, począwszy od owoców odmian letnich spod osłon. Zakończymy wraz z ostatnimi oferowanymi owocami malin jesiennych.

Jak zaczął się sezon malinowy 2022?

Wczesnemu startowi sezonu towarzyszyły wątpliwości, czy maliny oferowane jako krajowe spod osłon faktycznie są rodzime. Jednocześnie towarzyszyły temu bardzo

ceny malin deserowych - malina letnia - owocowanie

Ceny malin deserowych — otwieramy notowania cenami malin letnich

fot. Katarzyna Kupczak

zróżnicowane ceny hurtowe na poszczególnych rynkach. Generalnie ceny malin deserowych na początku obecnego wczesnego sezonu były niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Pierwsze notowania z Kalisza pochodzą z ostatniego tygodnia maja. W tym czasie cena malin deserowych wynosiła 40 zł/kg i w tej wysokości utrzymała się do końca ubiegłego tygodnia. Podobnie wcześnie zaczął się sezon na wschodzie Polski. Ceny malin na Elizówce to 60 zł/kg i utrzymują się do tej pory. Jeszcze wcześniej, bo w połowie maja maliny pojawiły się na rynku w Poznaniu. Tam ich ceny wahały się od 60 do 72 zł/kg.
Z kolei maliny na Broniszach pojawiły się dopiero w pierwszym dniu czerwca. Na tym rynku sezon zaczął się od cen na poziomie 48–52 zł/kg.

Ceny malin deserowych w drugim tygodniu czerwca 2022 r.

We wtorek, 7 czerwca ceny malin deserowych na poszczególnych rynkach hurtowych wyglądały następująco

Rynek hurtowy Cena minimalna zł/kg Cena maksymalna zł/kg
na Broniszach 27 48
na Elizówce 60 60
w Łodzi 40 48
w Kaliszu 32 36

Na lokalnych targowiskach ceny są podobne do tych na dużych rynkach hurtowych. Przykładowo w Nowym Przybojewie koło Nowego Dworu Mazowieckiego za kilogram malin deserowych trzeba było zapłacić 50,00 zł.

Jakie są prognozy odnośnie do ceny malin?

Mimo faktu, że to dopiero początek sezonu na maliny w Polsce, to ceny nie są rekordowo wysokie w porównaniu do ubiegłorocznych. Jednakże należy pamiętać, że ubiegły sezon w Europie charakteryzował się bardzo dużymi niedoborami malin. Ponadto towarzyszył temu znaczny popyt, który wywindował ceny malin deserowych i przemysłowych do rekordowych poziomów.

Obecny sezon może być podobny, ponieważ mroźnie są puste, a rosnące koszty produkcji dodatkowo podbijają cenę malin deserowych. W związku z tym, że wysokie ceny w ubiegłym roku zachęciły wielu rolników do dodatkowych nasadzeń, były obawy o pojawienie się dołka cenowego. Jednakże może okazać się, że go nie będzie, a lokalny popyt podbije dodatkowo możliwy niedobór owoców z Ukrainy.

Zobacz również:
Ceny malin w sezonie 2022
https://sadowniczeabc.pl/ceny-malin-jak-wygladaja-perspektywy-na-rok-2022/

źródło: Fresh-market.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *