Ceny jabłek przemysłowych 2021

Sytuacja polskich producentów jabłek już od kilku lat nie jest łatwa. Ilość produkowanych w kraju owoców skutkuje ich prawie chronicznym nadmiarem na rynku. Trwają zbiory, przez co bardzo wzrosła ilość towaru dla przetwórstwa. Nadpodaż sprawia, że ceny jabłek przemysłowych po nieznacznym wzroście spadły do cen startowych i na tym poziomie się utrzymują. 

Sytuacja polskich sadowników zazwyczaj bywa zła. Jedynie sporadycznie zmienia się w latach, w których zjawiska pogodowe, w szczególności wiosenne przymrozki, przyczyniają się do znacznego spadku produkcji. W takich latach niedobory owoców na rynku skutkują wzrostem ich cen, dzięki czemu rentowność produkcji jest zachowana. Niestety tegorocznej produkcji nic nie zakłóciło, przez co ponownie mamy do czynienia z klęską urodzaju. Jabłko przemysłowe obrodziło znakomicie.

Nadmiar jabłek przemysłowych

Za owoce drobne lub odmian mało popularnych w eksporcie ceny zbliżają się do ceny jabłek przemysłowych. Ponadto jeśli jabłka deserowe nie zostaną zebrane w odpowiednim terminie i umieszczone w chłodni, będą kwalifikowały się jedynie jako przemysłowe. A sytuacje takie zdarzają się nierzadko. W branży brakuje bowiem rąk do pracy mimo, że stawki dla pracowników zbierających owoce są coraz wyższe. Także źle zebrane, bez ogonka, obtłuczone, z wyraźnymi uszkodzeniami skórki (mechanicznymi czy przez szkodniki) – zostają przekazane na przemysł.

Skąd takie niskie ceny jabłek przemysłowych?

W opinii sadowników za niskie ceny jabłek przemysłowych, odpowiadają duże firmy przetwórcze. Nastawiając się na maksymalizację zysków, utrzymują one ceny owoców na niskim poziomie. Towar jaki do nich trafia to owoce z sadów przemysłowych, niewymiarowe czy niekształtne deserowe, także z wyraźnymi oznakami uszkodzenia, obicia. W obecnym roku cena wystartowała z poziomu 28–30 groszy za kilogram i utrzymuje się na tym poziomie, mimo stopniowego wzrostu podaży owoców. Obserwowane są jednak generowane sztucznie zatory w skupach, mające na celu wywołanie wrażenia nadpodaży owoców, mające być pretekstem do dalszych obniżek cen skupu.

Jakie stawki za ekologiczne jabłka przemysłowe?

Niskie są też ceny jakie można uzyskać w skupach i u przetwórców za jabłka przemysłowe pochodzące z produkcji ekologicznej. Wynoszą one od 60 do 90 groszy za kilogram. A przecież certyfikowana produkcja ekologiczna jest jeszcze bardziej kosztowna od konwencjonalnej.

Takie kształtowanie cen stawia pod znakiem zapytania zasadność istnienia wielu gospodarstw sadowniczych. Rozwiązaniem dla nich może być zakładane w propozycji Polskiego Ładu dla rolnictwa ułatwienie w domowym przetwarzaniu i sprzedaży owoców we własnym zakresie, jednak ci producenci jabłek, którzy mogli, już poszli tą drogą. Problem mają ci, nastawieni na dostarczanie owoców innym podmiotom, ponieważ obecnie są od nich zależni.

Ceny jabłek przemysłowych – 2-4 listopada 2021 r.

Z każdym tygodniem zwiększała się podaż jabłek przemysłowych z tegorocznych zbiorów, które wciąż trwają. Wstępna selekcja deserowych owoców przeznaczonych do przechowywania również zrobiła swoje. Dlatego pulę towaru przemysłowego powiększyły gorszej jakości, pozaklasowe deserowe. Wraz ze wzrostem tonażu jabłek kierowanych na przemysł, malały ich ceny. Dzisiaj w większości skupów notuje się kolejne, kilkuprocentowe spadki ceny. W takiej sytuacji mowy nie ma o opłacalności produkcji przemysłowej. Prezes ZSRP, Mirosław Maliszewski uważa, że satysfakcjonująca, gwarantująca ciągłość gospodarstwa sadowniczego cena jabłek przemysłowych powinna wynosić dla sadownika co najmniej 40 gr/kg. Jak się zatem do tego mają dzisiejsze ceny jabłek przemysłowych?

Zestawienie cen jabłek przemysłowych w skupach (za fresh-market.pl)

Nazwa firmy skupującej jabłkacena minimalna (zł/kg)cena maksymalna (zł/kg)
Agro-Handel. FHZ0,250,25
Agencja Handlowa „SADPOL” S.C.0,220,22
Agro-Rolin Sp.j.0,230,23
Frutico Trans0,280,28
Gala Skup i Sprzedaż Owoców0,230,23
MD-Macierzyński0,220,24
OWOPOL-BIS 2 S.C.0,250,25
Pol-Wi Skup Owoców i Warzyw0,230,23
P.P.H.U. Petrus Piotr Papiernik0,210,21
Skup owoców i warzyw K. Lesiak0,230,23
Zielpol0,220,22

Nieco wyższe ceny oferuje firma EKO-SAD skupująca jabłka na przecier (płacąc 30 gr/kg), ale już w przypadku tych na sok płaci 23 gr/kg.

Cena jabłek przemysłowych – 19 listopada 2021 r.

W drugiej połowie listopada 2021 r. ceny jabłek przemysłowych poszły w górę. Po pierwsze – zmniejszyła się podaż, po drugie – wzrósł popyt, szczególnie na potrzeby produkcji koncentratu jabłkowego. Koncentrat soku jabłkowego to pewny towar, na który zapotrzebowanie w 2022 r. utrzyma się na stałym poziomie, jednak produkcja będzie mniejsza. Szacuje się, że zarówno w USA, jak i Chinach produkcja koncentratu soku jabłkowego zmniejszy się w porównaniu z zeszłym rokiem, co za tym idzie, ceny koncentratu pójdą do góry. Powodem tego są mniejsze zbiory jabłek i mniejsza dostępność towaru na rynku jabłek.

W wielu polskich punktach wciąż trwa skup jabłek. Poniżej prezentujemy (za fresh-market.pl) te, które utrzymują ruch od początku listopada – aby przystępniej zobrazować i porównać ceny jabłek przemysłowych na przełomie tygodni.

Nazwa firmy skupującej jabłkacena minimalna (zł/kg)cena maksymalna (zł/kg)
Agro-Handel. FHZ0,320,32
Agencja Handlowa „SADPOL” S.C.0,270,27
Agro-Rolin Sp.j.0,310,31
Frutico Trans0,30,3
MD-Macierzyński0,280,35 (Golden – suchy przemysł – 0,4)
OWOPOL-BIS 2 S.C.0,30,3
Pol-Wi Skup Owoców i Warzyw0,30,3
P.P.H.U. Petrus Piotr Papiernik0,30,3
Skup owoców i warzyw K. Lesiak0,30,34
Zielpol0,30,3

Kilka firm skupujących jabłka na początku listopada 2021 r. zakończyła skup, pojawiły się też nowe. W poniższej tabeli prezentujemy ceny w skupach, które nie informowały o działalności na początku listopada, a 19.11.2021 r. przyjmują towar od sadowników. Część z nich określa zapotrzebowanie na odmianę/odmiany.

Nazwa firmy skupującej jabłkacena minimalna (zł/kg)cena maksymalna (zł/kg)
Czamar-trans Andrzej Czamara0,320,32
EKO-SAD0,280,4 (Golden – suchy przemysł)
Frutica Sp. z o.o.0,350,35 (Golden – suchy przemysł)
Frutika Krzysztof Durka0,35 (Bojken/Goldstar/Mutsu)0,35 (Bojken/Goldstar/Mutsu)
Frut Pol Krzysztof Bibrowski0,45 (Golden – suchy przemysł)0,45 (Golden – suchy przemysł)
Rekpol Halina Rek0,320,32
Skup owoców i warzyw A. Jackowska0,230,33
Uni-Fruit0,270,27

 

 

Zobacz również: ceny jabłek deserowych

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *