Ceny gruszek w hurcie

Ceny gruszek w hurcie na rynkach światowych rosną. Wzrasta też popyt na gruszki wśród klientów indywidualnych. Z każdym rokiem zwiększa się produkcja tych owoców. Dlatego Polska, jako eksporter gruszek, do końca ubiegłego roku wyprzedziła takie kraje jak Włochy czy Portugalia. Jak wygląda sytuacja produkcji i cen gruszek w Polsce?

Gruszki w ostatnich latach zyskują na popularności. Jest to tendencja globalna. W związku z tym sadownicy, którzy są zmęczeni sytuacją na rynku jabłek, coraz częściej wymieniają sady jabłoniowe na nasadzenia gruszowe. Sprawdźmy, zatem jak prezentuje się aktualna sytuacja na rynku cen gruszek w Polsce.

Ceny gruszek w hurcie

Ceny gruszek na rynkach hurtowych są zróżnicowane i zależą od odmiany. Popularna odmiana gruszy Konferencja w Broniszach kosztuje od 2,75 zł do 3,50 zł, w Łodzi od 2 do 4 zł, w Kaliszu 5 zł/kg. Z kolei w Broniszach cena gruszki Klapsa kształtuje się od 3,5 do 5 zł, a Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce oferuje odmianę gruszy Klapsa od 2,5 do 3 zł.

Grusza- odmiana Konferencja, ceny gruszek w hurcie

Aktualna cena gruszek w hurcie jest zróżnicowana i zależy od odmiany. Cena gruszek odmiany Konferencja waha się od 2,75 do 3,50 zł/kg.

fot. Katarzyna Kupczak

Odmianę gruszy Lukasówka w Broniszach sprzedaje się za 2,50 do 3,50 zł, a w Łodzi od 1,50 do 3 zł. Takie same ceny na łódzkim rynku osiągają odmiany grusz Paten i Xenia. Na pozostałych rynkach hurtowych w kraju inne lub bliżej nieokreślone odmiany gruszek oferuje się w cenach od 2-3 zł do nawet 7 zł/kg.

Jakie są ceny gruszek z importu?

Ceny gruszek importowanych w hurcie nie odbiegają znacząco od siebie między poszczególnymi regionami. Na giełdzie w Broniszach za kilogram gruszki z importu trzeba zapłacić od 4,75 zł do 6 zł/kg. Rolno-spożywczy rynek hurtowy we Wrocławiu Targpiast oferuje gruszkę importowaną w cenie od 5,50 do 6,50 zł/kg, zaś w Kaliszu od 6 do 7 zł/kg.

Jakie czynniki wpływają na ceny gruszek w hurcie?

Na ceny gruszek krajowych wpływa przede wszystkim podaż. Jednak stawki nie zależą tak bardzo od przetwórców, ponieważ dominujący wolumen sprzedaży trafia na rynek jako owoce deserowe. Ceny skupu owoców są zbliżone do cen minimalnych, w jakich są one oferowane na rynkach hurtowych. Dzięki temu sadownicy mają wybór, czy odstawić owoce do skupu, czy sprzedać je samemu. Sprzedaż dla przemysłu, inaczej niż w przypadku jabłek, nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Bowiem najtańsza gruszka przemysłowa kosztuje tyle co jabłka przemysłowe, czyli około 30 groszy za kilogram.

Podsumowanie

Podsumowując, ceny gruszek w hurcie powinny utrzymać się na stabilnym poziomie. Choć widoczne są czynniki, które sygnalizują wzrost cen gruszek. W bieżącym roku jest bowiem znacznie mniej owoców z Włoch. Przyczyniły się do tego niekorzystne warunki na wiosnę, jakie panowały na półwyspie apenińskim oraz presja chorób i szkodników. W związku z tym gruszki są we Włoszech bardzo drogie, a ich eksport – bardzo ograniczony. Na tej sytuacji bez wątpienia skorzystają zarówno producenci polscy, jak i belgijscy czy holenderscy, którzy w tym roku cieszą się obfitymi zbiorami.

Czytaj również:
Cena gruszek 2022

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *