Cena jabłek przemysłowych 22.09.2022

Już wkrótce ruszą główne zbiory tegorocznych jabłek późnych odmian. Wraz z nimi wzrośnie podaż owoców do przetwórstwa. Czy cena jabłek przemysłowych 2022 odzwierciedli sytuację na rynku — ogromne światowe zapotrzebowanie na KSJ i drastyczny wzrost kosztów produkcji?

Mamy na to wpływ, aby cena jabłek przemysłowych 2022 była akceptowana przez sadowników? Wystarczy, abyśmy nie ulegli panice i jesienią rozsądnie analizowali sytuację. W razie konieczności regulowali dostawy surowca do skupów.

Cena jabłek przemysłowych 2021 a cena w 2022 r.

Z początkiem września ceny jabłek przemysłowych 2021 w skupach były niższe niż tegoroczne. Co prawda różnica ta wynosiła zaledwie kilka procent, tj. ok. 6. Wziąć jednak trzeba pod uwagę drastyczne w ciągu roku wzrosty kosztów produkcji, logistyki, inflację. Wszystko to wskazuje, że nie będzie euforii z powodu tegorocznego wyższego pułapu startu ceny rozpoczynającej kampanię skupu jabłek przemysłowych.

Jaka powinna być jesienią minimalna cena jabłek przemysłowych 2022?

W drugiej dekadzie sierpnia br. prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski mówił:

Niech nikt dzisiaj nie próbuje wmówić środowisku sadowników, że nie będzie zapotrzebowania na sok jabłkowy(…) Zapotrzebowanie na sok jabłkowy w 2022 r. będzie na stabilnie wysokim poziomie i nie ma podstaw, aby cena kg jabłek przemysłowych 2022 spadła poniżej 50 gr.

Rozsądnie dostarczajmy surowiec do skupu

Na jesieni 2021 ulegliśmy niestety panice. Sprzedawaliśmy jabłka za każde pieniądze. Sadownicy się rozpisywali na forach i w mediach społecznościowych, jaki to ten przemysł przetwórczy jest złodziejski, po czym zawozili jabłka. I przemysł to wykorzystał perfidnie — przypomina Mirosław Maliszewski.

Jabłek wyprodukowaliśmy w tym roku więcej niż przed rokiem. Szacunki wskazują, że będzie to nawet ok. 4,5 mln ton. Mamy kwaśne odmiany, z których koncentrat jest poszukiwany na światowych rynkach. Z pewnością ze względu na koszt energii do przechowania przeznaczymy owoce najlepszej jakości. Całą znaczną resztę towaru polscy sadownicy będą chcieli sprzedać zaraz po zbiorach. Jednak gospodarujmy surowcem rozsądnie!

Jeżeli sadownicy na jesieni 2022 nie ulegną panice i będą regulować dostawy jabłek przemysłowych do skupów, to jest szansa, że ten rok zakończymy z mniejszymi stratami, jak się pierwotnie niektórym wydawało. A może nawet z niewielkim zyskiem. Od naszej postawy będzie więc wiele zależało — apeluje do sadowników Mirosław Maliszewski .

Cała rozmowa z Mirosławem Maliszewskim tutaj 

Ceny jabłek przemysłowych w 38. tygodniu roku

Ceny jabłek przemysłowych w porównaniu do ubiegłego tygodnia nieco wzrosły. W skali całego miesiąca zaobserwować mogliśmy trend wzrostowy, choć trzeba przyznać, że jest on daleki od oczekiwań. Uzasadnione wydają się obawy sadowników o dalszy rozwój sytuacji, gdy do skupów zaczną trafiać większe ilości surowca. Na razie duże zapotrzebowanie przemysłu sprawiło, że firmy skupujące obniżyły marże, by pozyskać jabłka, stąd wzrosty. Jednak ceny w zakładach przetwórczych nie uległy zmianie, co niepokoi środowisko sadowników.

Jak na ceny wpłynie jesienne zwiększenie podaży? Dziś trudno to jeszcze powiedzieć, ale w ubiegłym roku październik przyniósł 35 % przecenę. Gdyby przełożyć to na dzisiejsze realia, cena jabłek przemysłowych może spaść nawet do 0,25 zł/kg. Aktualne ceny jabłek przemysłowych kształtują się następująco:

  • jabłka na sok — minimalna cena 0,39 zł/kg, maksymalna 0,41 zł/kg (22.09.2022)
  • drobne jabłka na sok  — minimalna cena 0,50 zł/kg, maksymalna 0,55 zł/kg (22.09.2022)
  • jabłka przemysłowe — minimalna cena 0,35 zł/kg, maksymalna 0,45 zł/kg (19–22.09.2022).

Najwyższe ceny jabłek przemysłowych w tym tygodniu oferuje Skup – KERAL Arkadiusz Krawiec.

Aktualne ceny jabłek przemysłowych, tj. w 37. tygodniu roku

Niestety, nie widać wzrostu cen i nikt się chyba nie łudzi, że będzie lepiej. O co chodzi z tymi cenami? Przecież zapotrzebowanie na surowiec jest duże. Skoro cena jabłek w skupie dzisiaj utrzymuje się na tak niskim poziomie, to co będzie w szczycie zbiorów? Sadownicy już apelują o wstrzymanie dostaw i szanowanie swojej całosezonowej pracy.

  • jabłka na sok — minimalna cena 0,38 zł/kg, maksymalna 0,40 zł/kg (15.09.2022)
  • drobne jabłka na sok  — minimalna cena 0,55 zł/kg, maksymalna 0,55 zł/kg (15.09.2022)
  • jabłka przemysłowe — minimalna cena 0,35 zł/kg, maksymalna 0,39 zł/kg (12–15.09.2022), przy czym na 15.09. cena jabłek przymysłowych Skup-MD-Macierzyński dyktuje na 0,38 zł/kg.

Cena skupu jabłek przemysłowych w 36. tygodniu roku, tj. 5–9 września

  • jabłka na sok — minimalna cena 0,4 zł/kg, maksymalna 0,42 zł/kg (8.09.2022)
  • drobne jabłka na sok  — minimalna cena 0,55 zł/kg, maksymalna 0,55 zł/kg (8.09.2022)
  • jabłka przemysłowe — minimalna cena 0,37 zł/kg, maksymalna 0,38 zł/kg (7.09.2022)

Źródło: fresh-market.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *