Cena aronii 19.08.2022

Aronia należy do gatunków najmniej nakładowych, w porównaniu z kosztami ponoszonymi na uprawę innych roślin jagodowych. Plantację tego krzewu owocowego z powodzeniem można użytkować nawet 20 lat, bez nawodnień i specjalnej ochrony. Jak zatem wobec tak niewielkich wydatków na produkcję kształtuje się plonowanie i cena aronii?

Cena aronii jest wypadkową głównie zapotrzebowania rynku, co nie oznacza, że nie bierzemy pod uwagę opłacalności produkcji. Mimo niewielkich nakładów na uprawę ponosimy koszty podatku rolnego, cięcia krzewów, opakowań na owoce aronii, zbioru i transportu owoców do punktów skupu.

Zbiory aronii na przełomie lat

Główny Urząd Statystyczny od pewnego czasu uwzględnia w wykazach informację o wielkości zbiorów aronii. Kształtują się one następująco:

 • 2015 r. — 37,0 tys. ton;
 • 2016 r. — 49,2 tys. ton;
 • 2017 r. — 48,6 tys. ton;
 • 2018 r. — 50,2 tys. ton;
 • 2019 r. — 40,8 tys. ton;
 • 2020 r. — 63,4 tys. ton. Tak pokaźne zbiory w 2020 r. były możliwe dzięki dobrym warunkom pogodowym. Ale wzrosła również powierzchnia upraw tych owoców do 11 934 ha.
 • 2021 r. — 66,0 tys. ton tych. A to w efekcie wzrostu powierzchni upraw tego gatunku. Według danych ARiMR areał aronii wynosił 14 092 ha.
 • 2022 r. — wg szacunków GUS mniej powszechnych gatunków jagodowych mają wynieść 88 tys. ton, a w tej grupie dominującymi są właśnie aronia i jagoda kamczacka. Natomiast dane ARiMR wykazują, że areał aronii w Polsce to 14 141 ha, o 0,3% więcej niż rok wcześniej. W uprawie tych owoców niezmiennie przodują województwa: lubelskie (4 389 ha), mazowieckie (3 706 ha) i łódzkie (2 744 ha). Jeśli chodzi o plony, można chyba oczekiwać zbiorów na podobnym poziomie co rok temu.

Cena aronii 2021

Zapotrzebowanie na surowiec w ubiegłym roku było wysokie, co odzwierciedliły ceny. Otóż cena aronii za kg z upraw konwencjonalnych, zbieranych kombajnowo utrzymywała się w granicach 1,1–1,2 zł. Takimi też wartościami zamknął się 15.09. 2021 r. skup aronii.
Owoce z upraw ekologicznych kosztowały natomiast 3,0 zł/kg.

Cena aronii 2022 — czego się spodziewać?

Analizując szczególnie zapotrzebowanie na owoce aronii w 2021 r., można śmiało wywnioskować, że było ono duże, gdyż popyt na ciemne owoce przerobowe był ogromny. Przyczyną było to, że przetwórcy skupili stosunkowo mało porzeczki czarnej, dlatego jej deficyt musieli uzupełnić innymi ekstraktowymi ciemnymi jagodami. Czyli właśnie aronią.

Analogia ubiegłego roku daje nadzieję na 2022. Mianowicie w bieżącym sezonie mimo bardzo wysokiej ceny skupu porzeczki czarnej i ogromnego na nią zapotrzebowania, przetwórniom nie udało się zakupić satysfakcjonującej ilości surowca. Kampania skupowa trwa jeszcze w sierpniu. Pod koniec pierwszej dekady tego miesiąca skupujący są w stanie za porzeczkę czarną zapłacić nawet 10,0 zł/kg. To świadczy o determinacji przemysłu i ogromnego wprost zapotrzebowania ciemne owoce. Być może właśnie braki będzie rekompensowała aronia i taka sytuacja jest dobrym prognostykiem wyższych cen aronii w sezonie 2022.

Przy czym nie należy się spodziewać tego, że rekordowe będą zbiory aronii 2022. Tegoroczna długo utrzymująca się susza i upały wpłynęły na zmniejszenie wielkości owoców, a przez to plonów.

Cóż z niecierpliwością czekamy pierwszych owoców na rynku, co przewiduje się na połowę sierpnia. Zobaczymy, jaka cena aronii otworzy sezon skupu tego owocu, który wciąż jeszcze na krzewach.

Aronia cena za 1 kg w 32. tygodniu roku 2022, tj. 2. tygodniu sierpnia

Kampania skupu aronii w roku 2022, podobnie jak poprzednim, rusza z opóźnieniem. Na rynku pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży tych owoców, przy czym w bardzo ograniczonej ilości.

 •  Pierwsze tegoroczne oferty sprzedaży aronii rwanej ręcznie, certyfikowanej i eko to poziom 4,0–5,0 zł/kg.

Cena kg aronii w 33. tygodniu roku, tj. z końcem 3. tygodnia sierpnia

Z pewnością zbiory aronii nie będą w tym sezonie wysokie. Gorsza może być także jakość owoców. Na oba te parametry ma wpływ pogoda. Zbyt mała różnica temperatury nocy i dnia, wręcz wysoka

cena aronii - aronia - owoce

Cena aronii w detalu jest dość wysoka, chociaż owoce nie są najlepszej jakości. Przy czym to pierwszy tydzień, gdy pojawiły się w sprzedaży

fot. Katarzyna Kupczak

jak na nasz klimat temperatura nocą sprawia, że owoce słabo się wybarwiają. Obserwatorzy twierdzą nawet, że wciąż wyglądają jak niedojrzałe, ale już pomarszczone, bo pogoda dała się we znaki i tym uprawom. Są przez to mniej soczyste. A przecież to dopiero tak naprawdę początek zbiorów, tymczasem wyglądają jak w zeszłym roku, ale w połowie września.

Wszystko na to wskazuje, że podaż długo nie potrwa. Tymczasem wciąż niepublikowane są ceny aronii na skupie.

Ceny aroni na targowiskach hurtowych — 18.08.2022

Cena aronii w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy SA) 

Cena minimalna Cena maksymalna
4,0 zł/kg 4,0 zł/kg

Aronia cena kg na detalicznym rynku

 • w Krakowie cena aroni wynosi 8,0 zł/kg, przy czym owoce nie są najlepszej jakości (zdjęcie)

Analitycy wciąż czekają na decyzje skupów, ale przypuszczają, że w tym roku będzie drożej, bo popyt na ciemne owoce, po bardzo słabej ilościowo kampanii czarnej porzeczki, jest wysoki. Szczególnie że po zeszłym roku też nie ma jakichś wielkich zapasów przetworzonej aronii, więc zapotrzebowanie powinno być wysokie, bo i w tym przypadku raczej nie będzie w bieżącym sezonie źródła taniej zagranicznej aronii, jak to bywało w niektórych latach.

Źródło: fresh-market.pl


Czytaj też:
Ceny porzeczki czarnej 27.07.2022 — podsumowanie kampanii skupowej
Susza na obszarze Polski. Jakie perspektywy na kolejne dni?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Plantator pisze:

  Ciekaw jestem skąd macie takie informacje że uprawa aronii nie potrzebuje żadnego nawożenia i ochrony przed szkodnikami. Co do dwudziestu lat użytkowania plantacji to szkoda że nie sto lat jeśli się nie orientujesz co do uprawy aronii to nie wypisuj takich głupot. Pozdrawiam

  • Katarzyna Kupczak Katarzyna Kupczak pisze:

   Szanowny Panie Bartoszu,
   w moim tekście nie poruszałam sprawy nawożenia. Jeśli chodzi o ochronę, napisałam „nie wymaga specjalnej ochrony”, ale ani słowa, że żadnej. Osobiście znam plantacje starsze niż 20 lat. Pomijam plonowanie z nich… ale zbiory jakieś są.