Budżet na rolnictwo 2023–2027 przedstawiony przez ministra Kowalczyka

Budżet na rolnictwo 2023–2027, pochodzący ze środków unijnych ma wynieść około 37,5 mld euro. Taką kwotę zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa. Tam też przedstawił informacje na temat budżetu dla Polski z Unii Europejskiej.
Budżet na rolnictwo 2023-2027 będzie znaczącym zastrzykiem finansowym dla obszarów wiejskich. Rolnicy i mieszkańcy wsi z niecierpliwością czekali na ogłoszenie szczegółów tego arcyważnego dla nich projektu.
Budżet na rolnictwo 2023–2027 – jak będzie wyglądał podział środków?
Budżet na rolnictwo 2023–2027 zaplanował 17,3 mld euro na pokrycie płatności bezpośrednich. Z tego 45% zasili podstawowe wsparcie dochodu. Na ekoschematy zostanie przeznaczone 27% środków, 15% otrzymają obszary związane z produkcją, a 11% stanowić będzie dopłatę redystrybucyjną.
Blisko 4,7 mld euro będzie przeznaczonych na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Ponadto z budżetu krajowego dodatkowo wyłożonych zostanie 3,1 mld euro, co daje łącznie kwotę rzędu 7,8 mld euro.

Budżet na rolnictwo 2023–2027 to kolejne duże i ważne przedsięwzięcie w kontekście rozwoju rolnictwa i wsi
W ramach II filara WPR ponad 20% środków zostanie przeznaczonych na wsparcie z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach a ponad 11% na dopłaty rolno-środowiskowe. Około 9% to kwota inwestycji poprawiających konkurencyjność gospodarstw.
Podział na inne cele wygląda następująco:
- LEADER – niecałe 9%
- premie dla młodych rolników – ponad 7%
- wsparcie infrastruktury na obszarach wiejskich – 5,6%
Źródło dofinansowania dopłat
Dodatkowe środki na budżet na rolnictwo 2023–2027 będą pochodziły z polityki spójności. Ok. 10 mld euro wspierających działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych w ramach Umowy Partnerstwa. Przede wszystkim oznacza to prawie dwukrotny wzrost w stosunku do perspektywy finansowej 2014–2020. Minister Kowalczyk zaznaczył, że rozwój obszarów wiejskich zasilą także pieniądze pochodzące z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Z tego źródła np. do sektora rolno-spożywczego ma trafić ok. 2,3 mld euro.
Dzięki temu więcej środków z mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, z PROW będzie mogło być skierowanych bezpośrednio do rolnictwa, a nie na infrastrukturę techniczną – podkreśla minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.
Więcej środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych
Kowalczyk wskazał także na to, że w krajowych instrumentach wsparcia rolnictwa będzie więcej środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych. Ponadto budżet na rolnictwo 2023-2027 zapewni także większe dopłaty do elitarnego lub kwalifikowalnego materiału siewnego, na zwalczanie ASF i na odbudowę stad trzody chlewnej a także na zwrot akcyzy za olej napędowy używany do produkcji rolniczej.