Biało-czerwona na Narodowe Święto Niepodległości
Biało-czerwona flaga czy kotylion to jedne z symboli polskiej niepodległości. A najlepszą okazją do jej świętowania jest Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu warto przyozdobić nasze otoczenie symbolami w barwach biało-czerwonych.
Biało-czerwona symbolika polskich barw narodowych nawiązuje do historii naszego kraju.
Biało-czerwona — symbolika barw narodowych
Niemalże od zarania dziejów polskim królom w czasie uroczystości i polskim wojskom na polach bitew towarzyszył wizerunek białego orła na czerwonym tle. Do tego heraldycznego znaczenia nawiązuje obecny wygląd polskiej flagi. Górny pas reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. W obecnej symbolice biel symbolizuje dobro, a także czystość. Z kolei czerwień oddaje krew, waleczność i odwagę, a także nawiązuje do dostojności i majestatu polskich władców.
Narodowe Święto Niepodległości — która rocznica?
Narodowe Święto Niepodległości pod tą nazwą ustanowiono ustawą Sejmu PRL z dnia 15 lutego 1989 r. W związku z tym można powiedzieć, że w tym roku będziemy obchodzić 34 rocznicę Narodowego Święta Niepodległości.
Jednakże historia samego święta jest znacznie dłuższa i nawiązuje do wydarzeń sprzed 105 lat, kiedy to po 123 latach całkowitego rozbioru, Polska odzyskała niepodległość. Pierwsze obchody tej rocznicy, w 1920 r., miały charakter wojskowy. Świętem o charakterze państwowym dzień 11 listopada stał się dopiero w roku 1937. Dlatego przed II Wojną Światową obchodzono je tylko dwa razy.
Wywieśmy biało-czerwoną! Gdzie kupić flagę?
Biało-czerwoną flagę można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w ofertach internetowych.
W zależności od materiału, z jakiego ją wykonano oraz od rozmiaru koszt flagi zaczyna się od kilkunastu złotych za sztukę. Za tyle można kupić flagę wykonaną ze stylonu lub poliestru. Lepszej jakości flaga poliestrowa kosztuje od około 30 do ponad 100 złotych za sztukę. Najdroższe są flagi wykonane z atłasu. Przykładowo atłasowa flaga o wymiarach 150 x 90 cm kosztuje około 300 złotych.
Wybierając flagę najlepiej wybrać taką, która będzie wykonana zgodnie z Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r. Musi mieć ona proporcje 8:5 (np. takie proporcje zapewnia rozmiar flagi 112 x 70 cm czy 160 x 100 cm).
Jak zrobić kotylion biało-czerwony?
Innym symbolem niepodległej Polski jest biało-czerwony kotylion (kokarda narodowa). Jego historia sięga 7 lutego 1831 r. Wtedy to Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą barwy herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Był to pierwszy akt prawny, dzięki któremu biel i czerwień formalnie stały się barwami narodowymi Rzeczypospolitej.
Taki kotylion można bez problemu wykonać własnoręcznie. Najprostszy do wykonania jest kotylion z bibuły. Wystarczy wyciąć kółko z białego kartonu i dookoła niego przykleić falbankę z czerwonej bibuły. Zdecydowanie trwalszy będzie kotylion ze wstążki. Do jego wykonania potrzeba:
- białą wstążkę o szerokości ok. 2 cm i długości 95 cm,
- czerwoną wstążkę o szerokości ok. 2 cm i długości 155 cm,
- sztywny papier lub tekturę białego koloru,
- klej,
- nożyczki,
- agrafkę.
Wykonuje się go następująco:
Z papieru wycina się 2 okręgi — większy o średnicy 9 cm i szerokości boków 2,5 cm oraz mniejszy o średnicy 6 cm i szerokości boków 2 cm. Z tektury lub sztywnego papieru należy wyciąć koło o średnicy 2,5 cm.
Następnie przez większy okrąg na okrętkę należy przewlec czerwoną wstążkę i podobnie przez mniejszy okrąg białą wstążkę. Następnie należy nakleić biały okrąg na czerwony. Pośrodku kotyliona nakleja się białe kółko. Pozostałe fragmenty wstążek należy umocować za pomocą agrafki na dole kotyliona. Agrafka może też posłużyć do przyczepienia kotyliona na ubraniu.
Wykonany kotylion powinno się przypinać z lewej strony.