Antraknoza truskawki. Jak skutecznie ochronić przed nią nie tylko owoce?
Antraknoza truskawki nie była dotychczas chorobą bardzo rozpowszechnioną. Jednak w ostatnich latach daje się plantatorom coraz bardziej we znaki. Na odmianach o jasnych owocach notowano już znaczne straty. Jak ochronić przed nią truskawki? Dowiedz się!
Antraknoza truskawki szybko się rozprzestrzenia zwłaszcza w temperaturze powyżej 20°C i przy wysokiej wilgotności otoczenia. Sprawcy choroby porażają owoc, ale wywołują też objawy podobne do zgnilizny korony truskawki.
Jak się rozwija antraknoza truskawki?
Za antraknozę na truskawce odpowiedzialne są grzyby workowe z rodzaju Colletotrichum, w tym Colletotrichum gleosporioides oraz Colletotrichum acutatum. Są to grzyby polifagiczne, porażające wiele gatunków roślin z różnych rodzin botanicznych.
Optymalne warunki dla rozwoju patogenów
W wyższej temperaturze (powyżej 25°C) i środowisku o wysokiej wilgotności, przebieg choroby może być bardzo szybki i doprowadzać do zamierania roślin, zwłaszcza młodych sadzonek.
Rozwój patogenu poniżej 20°C oraz w warunkach niskiej wilgotności jest znacznie spowolniony, a objawy na roślinie mogą nie być widoczne. W ten sposób sprawcy chorób mogą przetrwać na plantacji przez kilka lat.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że grzyby z rodzaju Colletotrichum występują na chwastach rosnących na plantacji truskawki i w jej pobliżu.
Źródło infekcji
Źródłem porażenia wiosennego truskawek są zarodniki konidialne powstałe na zimującej grzybni butującej na pozostawionych w obrębie plantacji resztkach roślin. Stadium workowe nie ma znaczenia w infekcjach truskawek uprawianych w naszym kraju. Szybkie rozprzestrzenianie się patogenu w trakcie wegetacji następuje zwłaszcza w czasie opadów deszczu i jest to zasługa zarodników konidialnych. Formują się one na grzybni przerastającej porażone tkanki roślinne.
Antraknoza truskawki — objawy
Antraknoza truskawki wywołuje patogeniczne zmiany na wszystkich nadziemnych częściach rośliny.
Zmiany chorobowe rośliny
Są typowe dla antraknoz występujących także na innych roślinach. Najpierw pojawiają się małe, ciemnobrązowe plamki, które wraz ze wzrostem liścia się powiększają. Gdy plam jest wiele lub zajmują większą część blaszki, wówczas liść zamiera.
Podobnie wyglądające, ciemnobrunatne plamy powstają także na rozłogach, ogonkach liściowych i szypułkach. Jeśli patogen atakuje koronę truskawki, to całe rośliny mogą więdnąć i zamierać. Najczęściej taki efekt notowany jest na młodych sadzonkach lub w uprawach matecznych. Jeśliby przekroimy łodygę, zobaczymy na niej brązowe, nekrotyczne przebarwienia.
Antraknoza na owocach truskawki
Brunatne plamy mogą pojawiać się także na kwiatach, a następnie na zielonych zawiązkach i owocach. Porażone kwiaty nie będą się rozwijały i nie powstaną z nich owoce. W miejscach porażenia owoce gniją, a następnie tkanka się zapada. Na zawiązkach plamy są bardziej suche, natomiast na dojrzałych owocach — wodniste.
Proces gnilny kończy się całkowitym zniszczeniem truskawki. Z czasem na powierzchni zgnilizn pojawiają się też pomarańczowożółte z różowym odcieniem zarodniki konidialne.
Antraknoza truskawki — profilaktyka przede wszystkim
Wśród działań agrotechnicznych, minimalizujących występowanie antraknozy truskawki należy wymienić przede wszystkim zdrowy materiał rozmnożeniowy oraz wykorzystanie mało podatnych na chorobę odmian.
⇒ Ponieważ źródłem rozprzestrzeniania się patogenu na wiosnę są zarodniki konidialne, powstające na resztkach roślin, to jest to wskazówka, aby wszelkie resztki roślinne usuwać z plantacji po zbiorze owoców.
⇒ Konieczne jest także zwalczanie chwastów, a w sezonie również truskawek z objawami chorobowymi. Takie rośliny stanowią bowiem rezerwuar patogenu. Działania te nie są w stanie całkowicie zapobiec chorobie, gdyż zarodniki dokonujące infekcji pierwotnych mogą pochodzić z plantacji położonych nawet w znacznym oddaleniu.

Antraknoza truskawki szybciej rozwija się na plantacjach ściółkowanych sztucznymi materiałami niż organicznymi, np. słomą
⇒ Ważna jest dbałość o warunki wilgotnościowe panujące na polu. Trzeba pamiętać, że grzyby należące do workowców bardzo łatwo przemieszczają się wraz z wodą. Będą zatem sprzyjać antraknozie także zastoiska wodne lub też sztuczne ściółki. Lepszym sposobem jest ściółka ze słomy ułatwiająca przemieszczanie się wody.
⇒ Nie należy uprawiać truskawek na glebach ciężkich, mało przepuszczalnych. Jeśli konieczne jest nawadnianie plantacji, to zdecydowanie zaleca się metodę kropelkową, pod każdą roślinę. Takie rozwiązanie utrudni przemieszczanie się zarodników.
⇒ Stosowanie zbyt dużych dawek nawozów azotowych powoduje szybkie i obfite tworzenie masy zielonej roślin. Niestety dla grzybów rośliny takie są bardziej atrakcyjnym celem.
Antraknoza truskawki zwalczanie
Gdy tylko zauważymy pierwsze ciemniejsze plamy na liściach truskawek, co może mieć miejsce jeszcze przed kwitnieniem, już wtedy należy podejmować decyzję o ochronie plantacji.
W przypadku jeśli antraknoza na danej plantacji występowała w większym nasileniu w poprzednim roku, wtedy przed kwitnieniem można zastosować zabieg zapobiegawczy. Zarejestrowanym w tym celu jest m.in. fungicyd dwuskładnikowy Scorpion 325 SC. Zawiera on strobilurynę — azoksystrobinę oraz triazol — difenokonazol. Natomiast interwencyjnie w późniejszym okresie można użyć fungicydu Switch 62,5 WG, zawierającego takie substancje czynne jak cyprodynil (anilinopirymidyna) i fludioksonil (fenylopirol). Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zapisów dotyczących karencji, szczególnie gdy wymagana jest ochrona podczas owocowania truskawki. Karencja ww. fungicydów wynosi 3 dni. Podkreślić należy, że Scorpion może być stosowany także w uprawach truskawki prowadzonej pod osłonami.
Włączenie do programu ochrony obu ww. fungicydów, których substancje czynne należą do odmiennych grup chemicznych, przeciwdziała powstawaniu odporności. Spełnia też dobrą zasadę przemienności stosowania środków ochrony roślin. Poza tym zabiegi przeciw antraknozie można połączyć również ze zwalczaniem innych chorób np.: szarej pleśni, białej plamistości liści truskawki, mączniaka prawdziwego czy też zgnilizny korony truskawki.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.sadowniczeabc.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.